Svijet

Diverzija na Baltiku: Presečena dva podmorska kabla, komunikacije „mrtve”

Prvo se pojavila informacija kako je presečen kabl za prenos podataka od Nemačke do Finske, koji je pušten u rad pre osam godina.

Usledila je vest da je prekinut i kabl od Litvanije do Švedske.

Za sada niko ne zna koji je uzrok, pri čemu se kao mogući motiv navodi i sabotaža.

Komunikacije koje su tekle kablom od Finske do Nemačke, a preciznije od Helsinkija do Rostoka, potpuno su mrtve.

Finska i nemačka vlada saopštile su večeras da je u toku istraga o prekinutom optičkom komunikacionom kablu koji prolazi ispod Baltičkog mora i povezuje dve zemlje, navodeći zabrinutost u vezi sa ključnom infrastrukturom.

Tih 1.200 kilometara optičkog kabla ide preko Baltičkog mora od Helsinkija, glavnog grada Finske, do nemačke luke Rostok, a moguće je da ga je „presekla spoljna sila”, tvrdi Finia, finska državna kompanija za sajber bezbednost i telekomunikacione mreže, u saopštenju.

Kabl C-Lion1 je prestao da radi posle 2 sata, saopštila je kompanija. U zajedničkom saopštenju ministarstva inostranih poslova Finske i Nemačke izrazili su „duboku zabrinutost” zbog presečenog kabla i naveli da je istraga u toku.

„Naša evropska bezbednost nije napadnuta samo od ruskog agresorskog rata u Ukrajini, već i hibridnog ratovanja zlonamernih aktera“, rekli su oni i dodali: „Zaštita zajedničke kritične infrastrukture ključna je za našu bezbednost i otpornost naših društava“.

"Kabl presečen spoljnom silom"


„Iznenadni prekid je pokazao da je kabl potpuno presečen od strane spoljne sile, iako fizička istraga još nije sprovedena“, rekao je izvršni direktor Ari-Jusi Knapila na konferenciji za novinare.

Šteta je nastala u blizini južnog rta švedskog ostrva Oland, a popravka bi mogla da potraje između pet i 15 dana, dodao je on.

Švedski javni emiter SVT javio je da švedske vlasti takođe istražuju oštećenje komunikacionog kabla između Litvanije i Švedske, koji se nalazi u blizini presečenog kabla.

„Ključno je razjasniti zašto trenutno imamo dva kabla u Baltičkom moru koji ne rade“, rekao je za televiziju SVT Karl-Oskar Bohlin, ministar civilne odbrane.

Prošle godine, gasovod i nekoliko telekomunikacionih kablova koji prolaze duž Baltičkog mora su ozbiljno oštećeni u incidentu koji je izazvao zabrinutost u regionu.

Finska policija koja je istraživala slučaj sumnjala je da je kineski kontejnerski brod vukao sidro po morskom dnu, ali nije rekla da li je šteta slučajna ili namerna. 2022. godine dignut je u vazduh gasovod Severni tok” koji povezuje Rusiju i Nemačku u Baltičkom moru, a nemačke vlasti i dalje istražuju ovaj slučaj.

Incidenti su usledili nedeljama nakon što su Sjedinjene Države upozorile da su otkrile povećanu rusku vojnu aktivnost oko ključnih podmorskih kablova. Dva američka zvaničnika izjavila su za Si-En-En u septembru da SAD veruju da je veća verovatnoća da će Rusija sabotirati kritičnu infrastrukturu.

Upozorenje je usledilo nakon zajedničke istrage televizijskih stanica u Švedskoj, Danskoj, Norveškoj i Finskoj, koje su u aprilu izvestile da Rusija ima flotu potencijalnih špijunskih brodova koji rade u nordijskim vodama kao deo programa za potencijalnu sabotiranje podmorskih kablova i vetroelektrana u region.

Još nema zvaničnog reagovanja ruske strane, ali i nisu direktno prozvani.

 

Foto: tanjug/AP
Izvor: politika.rs 
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog