Svijet

Preminuo prvi čovjek koji je skočio s ivice svemira (VIDEO)

Poznati padobranac Džozef Kitindžer, koji je 52 godine držao rekord u najdužem skoku padobranom, preminuo je u petak od raka pluća, saznaje „Gardijan”.

Kitindžer (lijevo) doprinio je mnogo u Baumgartnerovom (desno) skoku (EPA/HERBERT NEUBAUER)

Kitindžer (94), u okviru projekta „Ekselsior”, skočio je padobranom s približno 31 km nadmorske visine 1960. godine oborivši sopstveni rekord koji je postavio godinu dana ranije. Skok je trajao skoro 14 minuta, a maksimalna brzina mu je bila 988 kilometara na čas. Sledeći koji je skočio s ivice svemira bio je Feliks Baumgartner 2012. godine, a upravo je Džo Kitindžer bio jedan od članova tima, kao službenik za komunikaciju između Baumgartnerove kapsule i centrale.

„Poređenje moje opreme s onim što ima Feliks (Baumgartner) jeste kao upoređivanje ’modela t’ (Fordov automobil iz 1927) s ’ferarijem’ iz 2020”, slikovito je uporedio Kitindžer odela u kojima je skakano.

Pre padobranske karijere koja ga je proslavila, bio je kapetan i pilot vazduhoplovnih snaga Sjedinjenih Država. On se priključio projektu „Ekselsior” koji je pokrenut zbog usavršavanje dizajna sistema za katapultiranje vojnih pilota koji lete u misijama na velikim visinama. Tokom tog projekta, Džozef Kitindžer je za 10 meseci skočio tri puta od toga dva (prvi i treći) bila su s ivice svemira.

Noseći posebno odelo i opremu koja je težila 27 kilograma, on umalo nije umro tokom prvog skoka, s 23 km, jer mu se stabilizacioni (pomoćni) padobran otvorio prerano, obmotavši mu se oko vrata i nateravši ga da se okreće brzinom od 120 obrtaja u minuti usled čega je izgubio svest. Život mu je spasao glavni padobran koji se automatski otvorio na visini od tri kilometra. Zato su u organizatori odlučili da drugi skok bude nešto kraći, dok je onaj poslednji postavio rekord koji više od pola stoleća neće biti oboren.

Posle legendarnih skokova, Crveni, kako su ga zvali, vratio se služenju u vazduhoplovstvu. Bio je pilot tokom Rata u Vijetnamu tokom kog je bio oboren, provevši u hanojskom logoru za ratne zarobljenike skoro godinu dana. On je izjavio da je bio podvrgnut mučenju tokom zarobljeništva.

Posle završetka vojničke karijere povlači se u floridski grad Orlando u kome postaje lokalna ikona. Jedan park blizu središta grada, na obali jezera Anderhil, nosi njegovo ime.

 
Izvor: politika.rs 
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog