Vijesti
Političko Sarajevo izaziva nestabilnost s ciljem potpune bošnjačke dominacije
Političko Sarajevo izaziva značajnu nestabilnost intenziviranjem provokacija i napora usmjerenih prema razgradnji ustavno-pravnog sistema uspostavljenog Dejtonskim sporazumom s ciljem postizanja potpune bošnjačke dominacije, navedeno je u 26. Izvještaju Vlade Republike Srpske Savjetu bezbjednosti UN.
U prilogu izvještaja pod nazivom "Političko Sarajevo intenziviralo je napade na ustavni poredak BiH", ističe se da sarajevski političari, nažalost, sve više zanemaruju činjenicu da je Ustav nadležnost za spoljnu politiku dodijelio Predsjedništvu BiH i zloupotrebljavaju institucije BiH da sprovode sopstveni plan.
U tekstu se podsjeća da se u septembru član Predsjedništva Željko Komšić
obratio Generalnoj skupštini UN bez ovlašćenja Predsjedništva BiH, lažno tvrdeći da govori u ime BiH, dok je, zapravo, iznosio svoje lične stavove.
- Ne samo da nije predstavljao spoljnu politiku BiH usaglašenu na Predsjedništvu, nego je nediplomatski napao susjede BiH i kritikovao Ustav BiH - naglašava se u dokumentu.
Slično tome, u junu se ambasador BiH pri UN Sven Alkalaj, bez odobrenja obratio Savjetu bezbjednosti UN, kršeći pravilo prema kojem nijedan predstavnik BiH ne može da se obrati bez saglasnosti sva tri člana Predsjedništva.
- U svom govoru, Alkalaj je pozvao na nametanje cenzorskog zakona koji je odlazeći visoki predstavnik Valentin Incko kasnije i nametnuo - dodaje se u tekstu.
Vlada Srpske podsjeća i da ministar spoljnih poslova u Savjetu ministara Bisera Turković, sasvim očekivano, nastavlja da se ponaša kao ministar spoljnih poslova SDA, umjesto da predstavlja spoljnu politiku koju je usaglasilo Predsjedništvo BiH.
- U jednom posebno zapanjujućem potezu Turkovićeva je - naravno, djelujući bez odobrenja - osudila plan Republike Srpske da izgradi, uz pomoć Srbije, memorijalni centar u znak sjećanja na hiljade Srba, Roma, Јevreja i ostalih koje je pobio fašistički ustaški režim u Јasenovcu tokom Drugog svjetskog rata - ističe se u tekstu.
Podsjeća se i da se u avgustu, Turkovićeva, i ovaj put bez odobrenja, u Teheranu srela sa radikalnim islamističkim predsjednikom uprkos opštoj zabrinutosti zbog njegove uloge u masovnim egzekucijama političkih zatvorenika tokom osamdesetih godina prošlog vijeka.
Izvještaj podsjeća da je u oktobru ministar odbrane u Savjetu ministara Safet Podžić naprečac otkazao dugo planiranu zajedničku vojnu vježbu oružanih snaga BiH i Srbije koju je odobrilo Predsjedništvo BiH.
Prema navodima zamjenika ministra Mije Krešića, Hrvata, ovu Podžićevu odluku nije odobrilo ministarstvo, nego je Podžić vježbu otkazano jednostrano.
Navodi se i da su krajem oktobra bošnjački političari Denis Zvizdić i Bakir Izetbegović, koji trenutno obavljaju rotirajuću dužnost predsjedavajućih Predstavničkog i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, poslali zajedničko pismo na stotine adresa, uključujući najviše zvaničnike EU i SAD, u kojem zahtijevaju stranu intervenciju protiv Republike Srpske.
Zvizdić i Izetbegović napisali su pisma koristeći, bez ovlašćenja, memorandum Parlamentarne skupštine BiH čime su prevarili adresante lažno predstavljajući svoje lične stavove kao stavove Parlamentarne skupštine, i time narušavajući ustavne principe ravnopravnog vršenja vlasti i jednakosti konstitutivnih naroda.
- Pismo pogrešno predstavlja politike Republike Srpske, te lažno i klevetnički optužuje Republiku Srpsku za "aparthejd u odnosu prema Bošnjacima i Hrvatima u Republici Srpskoj", čime ne samo da vrijeđa Republiku Srpsku već i banalizuje strahote Јužnoafričkog aparthejdskog režima - dodaje se u dokumentu upućenom Savjetu bezbjednosti.
Vlada Srpske smatra da je i ovo pismo pokazatelj obrasca bošnjačkih političara da se o unutrašnjim političkim pitanjima obraćaju stranim vladama, umjesto da se u dobroj vjeri okrenu dijalogu sa drugim konstitutivnim narodima u BiH.
U izvještaju je ukazano i na zalaganje člana Predsjedništva Željka Komšića za ukidanje konstitutivnih naroda kao ustavne kategorije, navodeći da Komšić predano radi na pretvaranju BiH u strogo većinsku "građansku državu".
Naglašava se da su mehanizmi zaštite koje Ustav BiH garantuje konstitutivnim narodima nezamjenljiv dio Dejtonskog sporazuma i ključni za očuvanje mira i stabilnosti u BiH.
Vlada Srpske podsjeća Savjet bezbjednosti i na potez člana Predsjedništva Šefika Džaferovića, koji je 1. septembra, od njemačkog diplomate Kristijana Šmita, koji tvrdi da je visoki predstavnik, tražio da smijeni člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika.
- Naravno, niti Ustav BiH ni bilo koji drugi dio Dejtonskog sporazuma, ili drugi izvor prava, ne daje visokom predstavniku - čak ni onom koji je legalno imenovan - ovlašćenje da smjenjuje izabrane zvaničnike - navedeno je u prilogu izvještaja.
U tekstu se dodaje da je Džaferovićev poziv za smjenom njemu jednakog kolege i člana Predsjedništva neustavnim metodama još jedan napad političkog Sarajeva na Dejtonski sporazum.
Vlada ukazuje i na to da SDA preuzima kontrolu nad institucijama na nivou BiH, jednom za drugom, u nastojanju da ostvari dominaciju nad svim važnim polugama moći.
U prilog tome govori podatak da je u oktobru, glasovima bošnjačkih članova Visokog sudskog i tužilačkog savjeta /VSTS/, sa mjesta glavnog tužioca BiH smijenjena Hrvatica Gordana Tadić nakon što se Bakir Izetbegović požalio da Tadićeva procesuira previše Bošnjaka.
Svi Srbi i Hrvati u VSTS-u glasali su protiv smjene Tadićeve, ali su ih bošnjački članovi VSTS-a preglasali.
U prilogu se dodaje i da su u julu SDA i predominatno bošnjačka stranka SDP podnijele zajednički prijedlog kojim bi se potpuno eliminisale nadležnosti dodijeljene kantonima u FBiH i čiji je cilj lišavanje Hrvata političke vlasti koju imaju na kantonalnom nivou.
- To je još jedan od primjera načina na koji sarajevski političari nastoje da unište dejtonski sistem ravnopravnosti u vršenju vlasti i uvedu neupitnu bošnjačku dominaciju nad svim institucijama i nivoima vlasti - navedeno je u posljednjem prilogu 26. Izvještaja Savjetu bezbjednosti.
Izvor: srna.rs