Vijesti
Шеранић: Нисмо прешли границу издржљивости, али за десет дана ће бити и то
Здравствени радници, возачи санитета, спремачице, лаборанти и друго особље су хероји који ризикују свој живот да би помогли пацијентима који су заражени вирусом корона, каже Ален Шеранић, министар здравља и социјалне заштите Српске присјетивши се двојице колега који су изгубили живот лијечећи пацијенте.
- Ту се види у какав ризик они улажу да помогну људима. Зато ми грађани морамо водити рачуна да их што је мање могуће излажемо ризику - рекао је Шеранић.
Истакао је да од када се налазимо у епидемији вируса корона, здравствене раднике види као хероје.
- Не само кад је у питању здравство, већ кад су у питању и њихов приватни живот и њихове породице. У многим ситуацијама они немају оно што већина нас има јер морају бити опрезни да би се сачували за пацијенте којима пружају помоћ. Али нису хероји само здравствени радници, хероји су и возачи санитета, спремачице, лаборанти... Сви су они један велики тим, којем сам ја, ако се тако може рећи, само на челу. Морамо бити свјесни као грађани да је изузетно велики притисак на здравствени систем. Али није само ту ствар здравственог система, већ и цијелог система који опслужује здравство - само кад би људи знали који је проток кисеоника, колико се електричне енергије троши... Имали смо поједине случајеве да су искакале трафостанице - рекао је Шеранић.
Истакао је да се подаци о броју здравствених радника који су у строју или ван строја се сваки дан мијењају.
- Свакако је добро да је минималан број који су се заразили унутар здравствене установе. Као што смо рекли, и они су људи, имају приватни живот. Они дођу у контакт са зараженим људима, властитом дјецом, супругом, мајком, итд. и то је један од разлога што дио њих буде искључен из процеса. Изражавам саучешће и жал за двојицом наших страдалих колега. Један од њих, др Драган Војводић је мој учитељ и један млађи колега др Марко Пекија. Они су, радећи с пацијентима, нажалост, изгубили живот. Ту се види у какав ризик они улазе да помогну људима. Зато ми грађани морамо водити рачуна да их што је мање могуће излажемо ризику - додао је он.
Поновио је да ће одговорно понашање грађана смањити ризик да на се и на послу дође у контакт и зарази се.
- Након смјена од 12 сати, па поново након 24 часа, долази до исцрпљености организма, који је онда подложнији инфекцији и нежељеном току инфекције. Имате РТГ техничаре који морају носити одијела, оловне кецеље. Можете мислити које напоре они пролазе да би усликали сва плућа која је потребно да усликају нашим пацијентима. И ти људи су и даље ту. И здравствени систем и даље флексибилно премошћава проблеме који се постављају пред њега. Огромну захвалност дугујемо директорима здравствених установа због тога. Сви морамо да поднесемо терет.
Навео је да је здравствени систем је под изузетним притиском.
- Тренутно нисмо прешли границу издржљивости, али за десет дана ће бити и то. Бићемо присиљени да радимо тријажу. Мораћемо да сужавамо простор на оне који су најугроженији, рачунајући да они који су мање угрожени могу да се изборе с вирусом. Тај степен тријаже и нивоа усредсређивање на најугроженије ће се почети сужавати јер више није ствар броја кревета или опреме. Проблем су људи који ће лијечити и радити с пацијентима. И Синдикат радника у здравству је упутио проглас јавности и упозорио шта све они пролазе. И Синдикат медицинских сестара и техничара је упутио проглас о њиховим проблемима. Ја их све подржавам и разумијем шта све они пролазе сада. Ја ћу с директорима здравствених установа видјети да им обезбиједимо све оно што им је потребно да им помогнемо - истакао је Шеранић за Независне.
На питање колико је јавност свјесна посљедица преоптерећења здравственог система, Шеранић је рекао да је управо то оно о чему се огворило на почетку пандемије.
- Ако се ја заразим па заразим оца или мајку, који су старији, онда ће љекар морати размишљати коме да пружи помоћ. Зато сви морамо да имамо на уму како да помогнемо да нас се што мање зарази. Ја својим сарадницима у Министарству кажем да не носе маску због Алена Шеранића, него због себе и својих ближњих. То је суштина - истакао је он.
Навео је да је врло тешко рећи види ли се крај пандемије и када ће она досећи врх.
- Не треба се ни замарати терминима. Значајно је да се једино вирус може сузбијати кроз смањену интеракцију људи. Вирус тражи јединку да би живио. Ако му онемогућимо ту интеракцију, онда смо му онемогућили да се шири. Због тога доносимо мјере које доносимо које су усредсређене на заједницу и на појединца. Ми у Штабу смо свјесни да се овдје не ради само о здравственом питању, већ о посљедицама на цијело друштво - и на школе, и на вртиће, тренинге... Све то утиче на ментално стање људи. Већ смо у Министарству покренули читав низ активности с центром за социјални рад, ментално здравље, удружењем психолога и другима. Свима заиста захваљујем. Они су кроз своје стручне приједлоге усмјеравали своје активности шта морамо сада да радимо да бисмо за годину дана знали у којем ћемо правцу ићи. Јер посљедице ће бити и економске, и социјалне, и менталне - сматра министар.
Шеранић захвалио свима који су значајно помогли донацијама медицинске опреме.
- Све што смо добили расподијелили смо према здравственим установама, затворима, полицијским управама, вртићима... Гледамо како да цијело друштво покријемо кроз то - додао је он.
На питање да је лијек ремдесивир стигао у БиХ, министар Шеранић је истакао да је изашла је једна прелиминарна студија, која још није прошла све рецензије, у којој се тврди да учинковитост у лијечењу и није толико значајна.
- Али да бисте било коју студију могли узети као релевантну, мора проћи све фазе. Друго, ми смо као БиХ - ја сам представник Српске у том тиму за заједничке набавке према Европској комисији - аплицирали и прошли сву неопходну процедуру. Ми смо исказали своје потребе и свакако на Влади Српске усвојили закључак о набавци и расподјели унутар БиХ. Поред тога, упутили смо званично писмо Европској комисији у односу на ову студију и од њих тражили како ће Европска агенција за лијекове да реагује по том питању, с обзиром на то да су наши правилници усаглашени с европским директивама. Нажалост, још нисмо добили одговор. Свакако, ми и даље остајемо у том процесу - рекао је Шеранић.
Лијек још није стигао у БиХ, али се очекује његова испорука,
- Дистрибуција иде на основу количина коју цијела Европа добије, а онда се по стопи хоспитализације распоређује по земљама. Све техничке процедуре ми смо завршили, лијек још нисмо добили, очекујемо да га добијемо. Очекујемо, наравно, и повратну информацију од Европске комисије кад је у питању статус самог лијека - навео је Шеранић.
Извор: РТРС