Svijet

Чега све има у флашираној води?

Амерички „Конзјумер рипорт” објавио најновије истраживање о квалитету газираних и природних вода и открио да садрже такозване вечне хемикалије

Независно и најутицајније америчке удружење потрошача „Конзјумер рипорт” тестирало је 47 флашираних вода како би се утврдило присуство четири тешка метала (арсен, кадмијум, олово и жива). Али посебна пажња посвећана је хемикалијама из групе ПФАС (Пер-полифлуороалкила), којих има свуда око нас, па чак и у људском организму и сматрају се токсичним по здравље. Сматра се да их има око 4.000, али овога пута испитивано је присуство око тридесетак хемикалија.

Детаљни извештај биће објављен у новембру ове године у њиховом часопису, али су најинтересантнији делови истраживања објављени ових дана на њиховом званичном сајту. Уз коментар да је то урађено да би се промовисала заштита животне средине и смањила изложеност опасним хемикалијама.

Такозване вечне хемикалије, како групу загађивача називају, велики су проблем, али по одлуци савезне америчке владе нема стриктних ограничења већ само добровољних смерница за произвођаче. У суштини присуство ПФАС не би смело да пређе 70 пи-пи-ти (седамдесет делова на билион). Међутим неке америчке државе су поставиле доњу границу од 12 до 20 пи-пи-ти. Док је Међународно удружење за флаширану воду одлучило да то буде мање од пет за било које једињење или макисмум 10 код тих хемикалија. Независни стручњаци ипак сматрају да би гранични ниво морао да буде нижи – један пи-пи-ти.

Од 47 тестираних вода (35 негазираних и 12 газираних) у 43 су пронађене ове хемикалије. Боље резултате имале су негазиране воде, али ове друге практично све су имале мерљиве количине ПФАС. Стручњак бостонског универзитета „Нортистерн” Фил Браун изјавио је да би разлог томе могао да буде сам процес карбонизације воде. Изворска вода такође може да има више ПФАС, али се у неким фабрикама користе третмани да би се њихов ниво смањио испод најмање препоручене границе.

Већина произвођача се огласила после објављивања ових резултата. Тако је један од брендова „Кока-Коле” – „топо чико”, у чијој је води пронађен највиши ниво ПФАС, објавио да ће наставити да ради на побољшању да би се припремио за строжије стандарде у будућности. Код пољског произвођача „Спринг и перије”, у саставу „Нестле”, нису откривене ове хемикалије, а компанија је изјавила да подржава постављање савезних ограничења. Неке компаније су оспориле ове резултате, али су представници „Конзјуемер рипорта” истакли да је на примеру оних вода које су имале мањи ниво ПФАС јасно да индустрије могу потрошачима да понуде бољи квалитет својих производа.

Америчка агенција за храну и лекове (ФДА) већ годинама упозорава да је флаширана вода контаминирана. У јавности су се помињале велике мултинационалне компаније које су наводно флаширале воду из славине.

ПФАС се производе и користе у разним индустријама, а у Америци још од четрдесетих година прошлог века. Има их у производима за домаћинство, тканинама које одбијају мрље, тефлонима, бојама, производима за чишћење, пени за гашење пожара. Главни извор је контаминирана вода на аеродромима и војним базама где се обављају ватрогасне обуке. Има их у индустрији, производњи беле технике. Пронађене су у води за пиће, људском организму, као и код животиња.

 

Извор: Политика.рс
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog