Vijesti
Отварање граница чува новац и вријеме
- Отварање граница у региону била би привредна прекретница која би домаћим предузећима дала вјетар у леђа, сачувала вријеме и новац те донијела слободу кретања људи, производа, услуга и капитала.
Заједничка је то оцјена привредника и економиста у Српској у вези са приступањем БиХ иницијативи “мали Шенген”.
Портпарол Привредне коморе РС Владимир Благојевић каже за “Глас Српске” да би приступањем “малом Шенгену” привреда Српске сигурно била на добитку.
- Убрзао би се промет робе и уштедјело и вријеме и новац приликом пласмана производа. Роба не би више чекала на границама, а то би била и прилика да покажемо да смо способни да одговоримо свим захтјевима који су у примјени у Европској унији, да можемо да испоштујемо све прописе у овом сегменту - рекао је Благојевић.
Директор бијељинске Прехрамбене индустрије “Сава Семберија” Стево Филиповић рекао је да би “мали Шенген” омогућио експедитивније пословање.
- То би био огроман замајац за домаћу привреду. Роба не би више чекала на границама, довело би до бржег протока робе, а осим тога били би у могућности да извозимо више. “Мали Шенген” би био огроман искорак за наше пословање с обзиром на то да извозимо око 85 одсто укупне производње - рекао је Филиповић.
Директор фирме “Мрежа-Network” из Дервенте Зоран Тошић истиче да у ситуацији када свијет због пандемије затвара границе према источним европским земљама, а посебно балканским, “мали Шенген” био би привредна прекретница која би домаћим предузећима дала вјетар у леђа.
- Привредни потенцијали су неискоришћени, а могућности велике. Отварањем граница дошло би и до смиривања националних тензија. Привредници би прогледали, јер бисмо се могли ослонити једни на друге и радити заједно на простору бивше Југославије. Гледајући из угла привреде и могућности развоја Балкана, “мали Шенген” је велики плус - рекао је Тошић.
Концепт “малог Шенгена” који подразумијева значајно олакшање кретања људи, роба и капитала те повезивање тржишта, поздрављају и економисти.
- За нас би то било круцијално, јер смо ми мало, затворено тржиште и то би био наш искорак ка великим тржиштима која су компатибилна нама. Ријеч је о тржиштима бивше Југославије гдје имамо сличне навике, животне и егзистенцијалне и навикли смо на одређене брендове. Ту су свакако и земље које су се наслањале на бившу државу са којима постоји искуство у сарадњи. Вјерујем да ту имамо шансу и квалитетом производа и цјеновно и сигурно би сви имали користи - рекао је члан Удружења економиста РС СЊОТ Александар Љубоја.
Предсједништво
Предсједништво БиХ ће на приједлог српског члана Предсједништва Милорада Додика на идућој сједници, која је заказана за 17. септембар, одлучивати о приступању БиХ иницијативи “мали Шенген”. План је да се тој иницијативи поред Србије, Албаније, Сјеверне Македоније, прикључе и самопроглашено Косово и Црна Гора.
Извор: Глас Српске