Vijesti

Нова школска година – нови трошкови за родитеље

Почетак школске године додатни је издатак за родитеље. Ове године стање је теже јер није мали број оних који су, усљед пандемије коронавируса, остали без посла, а многима који раде примања су умањена.

 Док се родитељи и ученици сналазе за уџбенике и другу опрему социолози упозоравају да оваква ситуација утиче психолошки на родитеље, али и на дјецу.

Дјеца се морају понашати по правилима у складу са пандемијом, док родитељи својим школарцима морају осигурати уџбенике и школски прибор. Овај пут је то главобоља за многе од њих. Они који су остали без посла током пандемије, приморани су дјеци куповати половне уџбенике, јефтиније, а има их и у интернетској понуди. У књижарама потврђују да је мање купаца ове године. Није ни чудно када за потпуну школску опрему једног ученика, кажу, треба издвојити од 400 до 500 КМ.

“Цијена уџбеника од првог до четвртог разреда се крећу до неких 90 конвертибилних марака, а од петог до деветог разреда између 150 до 200 конвертибилних марака. Оно на шта, чега је највише пад јесте руксака”, наводи Дијана Ремета, директорица издавачке кућe.

Позитиван примјер пружа сарајевска Основна школа “Алекса Шантић”. Осим што првачићи, захваљујући Општини Нови Град, сваке године добију бесплатне уџбенике, у овој школи организују базаре на којима се уџбеници поклањају.

“Родитељи дијеле мишљење да су почашћени и ослобођени једног терета. Довољно им је муке што морају се сналазити око продуженог боравка”, каже директорица ОШ “Алекса Шантић” Расија Ибрахимовић.

Родитељи дијеле мишљење да су почашћени и ослобођени једног терета. Довољно им је муке што морају се сналазити око продуженог боравка.

“Ове године смо такође реализирали пројекат набавке бесплатних уџбеника и то за ученике трећих и четвртих разреда деветогодишњег основног образовања, првенствено за оне који су у стању социјалне потребе, а ове године смо издвојили максимум средстава колико смо могли, а то је 480 хиљада”, рекла је Надија Бандић, помоћница министра образовања и науке ФБиХ.

“Цијене уџбеника у Републици Српској од трећег разреда који се први плаћа су 90 КМ до 180, то су најскупљи комплети за осми разред. У овим цијенама су страни језици. Све зависи од вас шта желите да приуштите свом дјетету. Имате ранац од 15 до 150 КМ. Свједоци смо да и родитељи претјерују, да купују много скупље”, мишљења је Дејан Керлета, портпарол Завода за уџбенике и наставна средства Републике Српске.

Социолози упозоравају – социјални моменат опасан је за дјецу гдје су оба родитеља остала без посла. Упозоравају, санирати такво стање знатно је теже него надокнадити економску штету. Може доћи до културолошког шока и погоршања менталног здравља.

 

Извор: БХРТ
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog