Vijesti

Рајчевић: Студенти у центру реформског процеса (ВИДЕО)

На дневном реду сједнице Народне скупштине Републике Српске, која ће бити одржана у уторак, налази се Приједлог закона о високом образовању и Приједлог закона о обезбјеђивању квалитета у високом образовању Републике Српске.

Министар за научнотехнолошки развој, високо образовање и информационо друштво Срђан Рајчевић рекао је да ће се пред посланицима наћи два кључна закона од којих ће зависити и цјелокупан реформски процес у области виског образовања.
 
Он је истакао да су академски интегритет, јединство наставе, научноистраживачког, односно умјетничког рада и иновативне дјелатности, као и стручног рада, повезаност са предуниверзитетским образовањем, те заштита интелектуалне својине у процесима трансфера знања, само неки од принципа на којима ће се заснивати нова етапа развоја високог образовања у Српској.
 
- Три нивоа академског образовања, од којих прва два могу бити и струковни студији, усклађени су са Европским квалификационим оквиром. У односу на досадашњу праксу, уводи се могућност да високошколске установе организују кратке програме студија са јасно дефинисаном сврхом и исходима учења. На овај начин се омогућава бржи одговор на потребе тржишта рада и већу прилагодљивост привредним трендовима који изискују трајну доступност појединих стручних профила - навео је Рајчевић.
 
Додао је да је Приједлогом закона о високом образовању прописан и практични рад и стручна пракса као саставни дио наставе, те да модернизација студијских програма постаје обавезан и континуиран процес.
 
- Новим законом о високом образовању утврђују се студијски програми за стицање заједничке дипломе, што омогућава да програме организују и изводе двије или више домаћих, односно домаћих и страних акредитованих високошколских установа, као и мултидисциплинарни и интердисциплинарни студији уз помоћ којих желимо да обезбиједимо диверсификацију профила пријеко потребних све динамичнијем тржишту - истакао је Рајчевић.
 
Он је рекао да је спој науке и привреде препознат као окосница реформе, те је, у складу са тим, омогућили значајно учешће представника привреде у систему високог образовања. Тако ће у будућем саставу Савјета за високо образовање, независног академског, стручног и савјетодавног тијела које обезбјеђује компетентност у креирању политике његовог развоја, учествовати истакнути представници привредне заједнице, а то се односи и на управљачке структуре јавних универзитета.
 
- На тај начин осигуравамо трајну везу академске и привредне заједнице у циљу координисаног дјеловања и развоја заснованог на иновацијама. Предвиђена је и могућност комерцијализације резултата научноистраживачког или умјетничког рада тако да високошколска установа може бити оснивач научних института, иновационих центара, центара изврсности, центара за трансфер технологија, пословно-технолошких инкубатора, научнотехнолошких паркова, али, први пут, и привредних друштава и других организационих облика за обављање иновационих дјелатности - навео је Рајчевић.
 
Он је најавио да ће Влада, на приједлог Савјета за високо образовање, усвојити одлуку о Мрежи високошколских установа и студијских програма, чиме се ефективно враћа контрола и усмјерава сектор високог образовања у складу са потребама Републике Српске, а у циљу достизања једног од најважнијих прокламованих циљева реформе а то је рационализација.
 
Рајчевић је истакао да ће, по ступању на снагу Закона о високом образовању, бити извршена ревизија свих лиценцираних студијских програма и установити.
 
- Такође, новим законским рјешењима пооштрени су критеријуми за оснивање високошколских установа како би спријечили лов за профитом, а науштрб квалитета - поручио је министар.
 
Истакао је да је циљ да академски радници у Српској постигну виши ниво компетенција те да њихов научноистраживачки рад буде препознат у регионалним и свјетским оквирима. У складу са тим, пооштрени су критеријуми за избор у научно-наставна и сарадничка звања у којима се посебна пажња придаје интернационализацији њиховог рада, те је одређен период адаптације на нова правила.
 
- Рад на високошколским установама мора постати ствар престижа а професорима који испуњавају своје академске обавезе морамо вратити углед који заслужују, те ће се вредновање њиховог рада заснивати на ангажованости у научноистраживачком раду, посвећености квалитети наставног процеса, академској честитости и етици и односу са студентима - навео је Рајчевић.
 
Министар је истакао да је високошколска установа дужна да отпусти свако лице које је током академске каријере правоснажном пресудом осуђено за кривично дјело против поле слободе, фалсификовање јавне исправе, примања мита или било којег другог кривичног дјела.
 
Рајчевић је такође рекао да је инспекцијски надзор допуњен могућношћу изрицања административне мјере забране рада од стране просвјетне инспекције за утврђене неправилности у погледу неиспуњавања услова прописаних законом, извођења студијског програма без дозволе или незаконитог издавања јавних исправа.
 
- Реформисаћемо и ојачати просвјетну инспекцију која са новим законом добија широк оквир за дјеловање и на најмање негативне појаве у високом образовању - истакао је министар.
Рајчевић је поручио да су студенти у центру реформског процеса, те да ће се њихов број сваке академске године утврђивати у складу са Мрежом високошколских установа и потребама тржишта рада, а додатна погодност и мотив за студирање на универзитетима у Српској је и ослобађање од трошкова школарине за све редовне студенте.
 
- Овим законским рјешењем желимо да пошаљемо јасну поруку - Будите добри и одговорни студенти, а трошкове препустите држави. Када окончате ваше студије, друштву вратите услугу кроз активан ангажман у привреди и јавном сектору. Такође, препознавши значај извођења наставе путем технолошких средстава комуникације, добру праксу у зло вријеме пандемије вируса корона ћемо путем амандмана на законски текст уврстити и у нова законска рјешења као факултативни дио наставног процеса чиме подстичемо конкуренцију високошколских установа у систему високог образовања - истакао је он.
 
Када је ријеч о Приједлогу закон о обезбјеђењу квалитета у високом образовању Републике Српске, Рајчевић је рекао да је обезбјеђење квалитета кључни мотив и циљ којем се тежи кроз реформу.
 
- Зато је питање подизања и континуираног осигурања квалитета у високом образовању своје мјесто нашло први пут у оквиру посебног закона којим се успоставља и специјализован државни орган који се бави искључиво овом тематиком, а то је Агенција за високо образовање, садашња Агенција за акредитацију високошколских установа - навео је он.
 
Министар је истакао да ће акредитација, као поступак ванског вредновања који се води за установе са почетном акредитацијом, постати обавезна за све високошколске установе и без статуса акредитоване, оне неће моћи обављати дјелатности у високом образовању.
 
- Ово начело је у складу са Европским стандардима и смјерницама за област високог образовања и као такво постаје дијелом нашег правног система. Поред акредитације, аудит и ванско вредновање представљају механизме редовне, односно ванредне провјере и обезбјеђења квалитета у случају оправданих сумњи у квалитет рада високошколских установа, чланице установе или студијског програма - навео је он.
 
Рајчевић је рекао да се с циљем унапређења независности, будућу Агенцију за високо образовање, формирати Народна скупштина, чиме се постиже највиши могући ниво професионалности у раду.
 
- По угледу на добре примјере европске праксе, уводи се и Комитет за жалбе и приговоре као посебан орган у саставу Агенције. Такође, у оквиру Агенције ће се успоставити и Центар за информисање и признавање страних високошколских квалификација који представља ENIC-NARIC центар Републике Српске који ће се бавити професионалним признавањем у области високог образовања у оквиру Конвенције о признавању диплома у високом образовању, информисање о систему високог образовања Републике Српске и информисање о иностраним системима високог образовања - појаснио је министар.
 
Он је истакао да се Законом о обезбјеђењу квалитета у високом образовању заокружује иницијални реформски сет закона у области високог образовања чији је примарни циљ подизање квалитета, интернационализација научноистраживачког рада, модернизација наставног процеса и рационализација административног апарата.
 
 
Извор: РТРС
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog