Sport
Dan kada se Radivoj Korać "Žućko" preselio u legendu
Danas se navršava 51 godina od smrti Radivoja Koraća. Radivoj Korać je poginuo u saobraćajnoj nesreći 2. juna 1969, nedaleko od Sarajeva, u 31. godini, poslije utakmice između selekcija Jugoslavije i BiH, a postao je prvi sportista koji je sahranjen u Aleji velikana na Novom groblju u Beogradu.
Predstavljamo vam šest stvari o legendarnom "Žućku".
Najbolji strijelac prvenstva sedam godina uzastopno
Korać je u karijeri igrao za OKK Beograd, belgijski Lijež i italijansku Padovu.
Sedam puta zaredom je bio najbolji strijelac prvenstva Jugoslavije, a bio je poznat i po svom karakterističnom izvođenju slobodnih bacanja.
Poen do Vilta
"Žućko" je 1965. godine na utakmici Kupa evropskih šampiona, protiv švedskog Alvika, postigao 99 poena, a jedan mu je nedostajao da izjednači rekord Vilta Čemberlena.
Medalje sa reprezentacijom
Sa reprezentacijom je osvojio dvije srebrne medalje na Evropskim prvenstvima (1961, 1965), dvije na Svjetskim prvenstvima (1963, 1967) i Olimpijskim igrama 1968, kao i bronzanu medanju na Evropskom prvenstvu 1963.
Ploče, "Bitlsi" i elektrotehnika
Radivoj Korać je studirao elektrotehniku, a bio je strastveni kolekcionar gramofonskih ploča.
Vjeruje se da je upravo on u Beograd donio prvu ploču "Bitlsa".
Radivoja Koraća u Rumi, Somboru, Nišu...
Ulice koje nose njegovo ime postoje u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Kragujevcu, Mladenovcu, Pančevu, Rumi i u rodnom Somboru.
Kup Radivoja Koraća
Fiba je 1971. godine, u Koraćevu čast pokrenula takmičenje Kup Radivoja Koraća, a pehar koji se dodjeljivao pobjedniku nazvan je "Žućkova levica".
Ovo evropsko takmičenje je ugašeno 2002, a tada je Košarkaški savez Srbije i Crne Gore promijenio ime svog nacionalnog kupa u Kup Radivoja Koraća.
Izvor: rts.rs