Vijesti
Pandemija naglasila oštre razlike između OHR-a i zvaničnika vlasti u BIH
Visoki predstavnik je prije izvor nego rješenje problema u BiH, a OHR nije učinio ništa da pomogne u reagovanju na virus korona, piše u izvještaju koji je Vlada Republike Srpske uputila Savjetu bezbjednosti UN.
U 23. izvještaju Republike Srpske Savjetu bezbjednosti UN ističe se da je pandemija virusa korona naglasila oštre razlike između OHR-a i zvaničnika vlasti u BiH koji postupaju u skladu sa svojim ustavnim nadležnostima.
"Ti zvaničnici su odgovorni za dobrobit građana i odgovaraju im. OHR, uprkos samoproklamovanim diktatorskim ovlašćenjima, ne odgovara nikom. Stoga ne iznenađuje da su se predsjednik i ministri u Vladi Republike Srpske energično uhvatili u koštac sa pandemijom i njenim ekonomskim posljedicama, a nedavno i dali polovinu svoje mjesečne plate u Fond solidarnosti Republike Srpske“, naglašava se u izvještaju.
U međuvremenu, OHR, bez obzira na značajan budžet i skoro 100 zaposlenih, nije učinio ništa da pomogne BiH da se izbori sa pandemijom koja se javlja jednom u sto godina, a koliko Republika Srpska vidi, nikakva materijalna sredstva kao pomoć pogođenima u ovoj pandemiji nisu donirali ni OHR, ni visoki predstavnik Valentin Incko, niti bilo ko od brojnog osoblja.
OHR je u aprilu ove godine čak zatražio od Ministarstva bezbjednosti BiH dodatno obezbjeđenje zato što je neko iz njegovih redova rekao da se "osjeća nebezbjedno" zbog izjave člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika da je OHR neprijateljska organizacija za Srbe.
"To je Dodikov stav već 14 godina i predstavlja tačnu ocjenu koju dijele mnogi u regionu, međutim, nijedan čin nije bio usmjeren protiv OHR-a, niti je bilo ikakve vjerodostojne prijetnje nasiljem protiv OHR-a. U vrijeme krize bez presedana, kada bi OHR trebalo da smanjuje svoj budžet i žrtvuje se na isti način kao i drugi u cijeloj BiH, zahtjev osoblja OHR-a da BiH rasipa sredstva na nepotrebne bezbjednosne mjere smiješan je i uvredljiv čin pokazivanja samograndioznosti“, navodi se u izvještaju.
Bez ikakvog racionalnog obrazloženja, Incko vrši pritisak na institucije BiH da usvoje budžet koji nije prilagođen dramatičnom padu poreskih prihoda do kog će sigurno doći usljed pandemije.
Zbog načina funkcionisanja sistema indirektnog oporezivanja u BiH, to bi bilo pogubno po finansije entiteta. U ovom sistemu, koji je usvojen 2003. godine tek nakon ogromnog pritiska visokog predstavnika, prihodi od indirektnih poreza prvo se u cijelosti izdvajaju za nivo BiH prema njegovim potrebama, a ostatak ide entitetima.
U izvještaju se podsjeća da teret manjka prihoda od indirektnih poreza u cijelosti snose entiteti.
"Nema sumnje da će ove godine doći do velikog manjka usljed virusa korona i nastojanja da se ublaži njegov ekonomski danak. Bilo bi krajnje neodgovorno tražiti od entiteta, koji snose primarnu odgovornost za mjere protiv pandemije i njenih ekonomskih posljedica, da sami iznesu budžetske probleme koje će pandemija donijeti", piše u izvještaju.
Izvor: atvbl