Društvo
Kako se poboljšao kvalitet vazduha za vrijeme koronavirusne krize
Da bi spriječili širenje pandemije izazvane virusom COVID-19, zemlje širom svijeta su naredile stanovništvu da ostanu kod kuće. Samo u Kini, vlasti su zatvorile gotovo pola milijarde ljudi, što je ekvivalent skoro 7% svjetskog stanovništva.
Ta ograničenja su dala stanovnicima u nekim većim zagađenim gradovima na svijetu nešto što nisu doživjeli godinama: čisti vazduh.
Rojtersova vizualizacija, zasnovana na podacima NASA-inog tima za globalno modeliranje i asimilaciju podataka, pokazuju kako su koncentracije nekih zagađivača drastično pale nakon što su započela ova ograničenja.
Satelitska promatranja bilježe podatke o aerosolima u atmosferi. NASA-in model je tada u mogućnosti pružiti procjene raspodjele tih zagađivača blizu Zemljine površine.
KINA
Karte u nastavku prikazuju kako je nivo nitrata iz PM2.5 (čestice vazdušne aerosoli) opao u kineskoj provinciji Hubei nakon što je vlada uvela ograničenja putovanja. Nitrat je jedna od komponenti koje čine PM2.5, sitne čestice, otprilike 3% promjera ljudske dlake, koje mogu prodrijeti duboko u pluća i ući u krvotok, što dovodi do srčanih bolesti, šloga ili raka.
JUŽNA KOREJA
Početkom marta Južna Koreja je prijavila veliko povećanje slučajeva COVID-19. Od tada, zemaljske stanice mjere najniže nivoe zagađenja vazduha.
ITALIJA
Slični su se obrasci pojavili u Italiji nakon uvođenja blokade zemlje 9. marta. Industrijski pojas u sjevernoj Italiji često doživljava visoke nivoe zagađenja vazduha, ali procjene pokazuju ove godine drugačije.
INDIJA
Svake zime, Njudelhi i drugi veliki gradovi na sjeveru okruženi su pokrivačem smoga dok poljoprivrednici spaljuju ostatke usjeva. Vazduh se sada pročistio.
Frontal/D.S.