Svijet

Niska stopa smrtnosti COVID-19 u Njemačkoj intrigira stručnjake

Relativno niska stopa smrtnosti u Njemačkoj i dalјe intrigira stručnjake dok se COVID-19 širi Evropom, pri čemu neki dovode u pitanje metodologiju koja stoji iza prikuplјanja podataka, dok drugi tvrde da veliki broj testiranja u toj zemlјi omogućava tačnije predviđanje prijetnje koju predstavlјa novi koronavirus.

Pandemija je pogodila Njemačku punom snagom, gdje je do nedjelje ujutro bilo 22.364 potvrđene infekcije, s tim da je za sada preminulo samo 84 lјudi, podaci su ''Džon Hopkins'' univerziteta, što će reći da Njemačka trenutno ima najnižu stopu smrtnosti od 10 zemalјa najteže pogođenih pandemijom - 0,3% u poređenju sa 9% u Italiji i 4,6% u Velikoj Britaniji.

Kontrast sa Italijom posebno iznenađuje, jer dvije zemlјe imaju najveći postotak građana starijih od 65 godina u Evropi. Ako ništa drugo, Blumbergov globalni indeks zdravlјa sugeriše da Italijani vode zdraviji način života od Nijemaca.

Njemački političari i visoki zdravstveni zvaničnici nerado komentarišu nisku stopu smrtnosti u tako brzorazvijajućoj situaciji, prenosi britanski Gardijan.

''Još je rano govoriti o tome da li je Nјemačka bolјe medicinski pripremlјena za pandemiju COVID-19 u odnosu na druge zemlјe'', rekla je Marilin Ado, šef odjeljenja za infektologiju Univerzitetskog medicinskog centra u Hamburgu.

Ado je sugerisala moguće objašnjenje nepodudarnosti u brojkama, a to je da su bolnice u sjevernoj Italiji pretrpane novim pacijentima, dok bolnice u Njemačkoj još uvijek ne funkcionišu u punom kapacitetu, što ostavlja vremena za oslobađanje kreveta, dopunu nedostajuće opreme i preraspodjelu osoblјa.

''Jedna prednost koju Njemačka ima jeste da smo na vrijeme počeli da istražujemo socijalne kontakte, čim su se prvi slučajevi pojavili. To nam je kupilo vremena kako bismo pripremili naše klinike za nadolazeću oluju'', rekla je Ado.

Njemačka je relativno rano počela testirati lјude, čak i one sa blažim simptomima, što znači da ukupan broj potvrđenih slučajeva može dati tačniju sliku širenja virusa nego u drugim državama.

Takođe, starosna dob oboljelih u prvih nekoliko nedjelјa bi moglo da objasni nisku stopu smrtnosti, jer su to bili mladi ljudi, zdravi lјudi koji su se vraćali sa skijališta u Austriji ili Italiji, za razliku od drugih zemalјa.

Metodologija koja stoji iza njemačkog prikuplјanja podataka mogla bi takođe da bude uzrok nesklada između italijanskih i njemačkih podataka.

Ako je pacijent testiran pozitivno na COVID-19 u Njemačkoj, ljekar će o tome obavijestiti lokalnu zdravstvenu upravu, koja će podatke digitalnim putem prenijeti u Institut ''Robert Koh'' (RKI).  Zaostajanje u ovom procesu objašnjava zašto su dnevne cifre RKI konstantno niže od onih sa Univerziteta ''Džon Hopkins'', koji češće ažurira svoje tabele podataka.


Izvor: theguardian.com

Frontal/D.M.

Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog