Vijesti
Још се не зна како ће пораст температуре утицати на коронавирус
Коронавирусом не баве се само здравствени радници. И климатолози широм света истражују утицај климатских услова на интензитет заразе. Мишљења су у вези са тим и иначе подељена – једни тврде да ће високе дневне температуре бар успорити ширење коронавируса, а други да то са временом нема баш никакве везе.
Владимир Ђурђевић, професор на одсеку климатологије Природно-математичког факултета Универзитета у Београду навео је да је мишљење да ће се порастом температуре смањити ширење заразе новим коронавирусом засновано на искуству које имамо са грипом, али да се још увек не може рећи за нови вирус.
"Међутим, када причамо о овом вирусу, ради се о другој врсти вируса, који припада групи коронавируса. Неке претходне епидемије које су биле у вези са коронавирусом, као што су МЕРС и САРС прво нису показивале јасно ту сезонску криву. Тренутно не можемо да кажемо да овај вирус има неку сезонску криву зато што није прошла цела година", рекао је Владимир Ђурђевић, гостујући у Јутарњем програму.
Професор Природно-математичког факултета је подсетио на препоруку СЗО да не рачунамo да ће вирус нестати са топлим временом.
Када је реч о коронавирусу и наглом повећању броја заражених, Ђурђевић је навео да се пораст догодио у деловима света који су имали сличне климатске услове у последњих неколико месеци.
"Ради се о томе да последња четири месеца у деловима где је дошло до наглог повећања заражених, температура била у опсегу између пет и 11 степени и да је релативна влага била између 40 и 70 процената. У том смислу, може да се нађе нека веза, али, све је још свеже и рано да бисмо имали праве податке", нагласио је Владимир Ђурђевић.
Ђурђевић је истакао да смо као глобално друштво осетљиви на ствари које су ван контроле и да је природа та која на крају може да диктира шта ће се дешавати.
Извор: РТС