Srđan Puhalo

Srđan Puhalo je rođen 1972. godine u Foči, jer u Kalinoviku nije bilo porodilišta.Odrastao je u Kalinoviku uz pomoć roditelja, mnogobrojne familije i "Politikinog zabavnika". Čuvajući krave kod babe Radojke shvatio je da je život veoma težak, pogotovo u Kalinoviku. Do četrnaeste godine bio je učesnik dvije omladinske radne akcije, posjetio koncentracione logore Jasenovac i redovno se takmičio u "Titovim stazama revolucije", što je ostavilo neizmjerni trag na njegovoj krhkoj ličnosti. Srednju školu završio je u Sarajevu, a psihologiju je diplomirao u Beogradu. Iluzije je izgubio prilično rano, a nevinost dosta kasno. Preživio je dva rata, kao i veliku inflaciju u Srbiji, a onda je došao da živi u Banjaluku. Magistrirao je psihologiju u Banjaluci, a doktorirao u Sarajevu. Dobar je otac dvoje djece, a loš muž jedne žene. Nije nosilac nijednog ordena, ali zato ga krase mnogi epiteti kao što su soroševac, nevladinac, strani plaćenik, antisrbin, autošovinista, Bakirov Srbin. Mašta da postane profesor na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci. Ima mnogo problema sa pravopisom, stranim jezicima, potencijom i holesterolom.

Srđan Puhalo

Made in China

Da li ste gledali zadnju konferenciju za štampu predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika? Naravno da jeste. Neki su gledali ima li pečata, drugi su slušali šta misli o Sarajevu, a na mene je utisak ostavila poznata kineske poslovica koja glasi: „Osveta se uvijek servira hladna“, a koja je bila upućena ministru inostranih poslova BiH Igoru Crnadku. 

Moram priznati da nakon obilnog citiranja Ive Andrića prethodnih godina, posebno me obradovalala činjenica da se naš predsjednik okrenuo još istočnjačkoj literaturi i mudrostima. Cijenim da je to učinjeno zbog toga što smo na proteklim izbrima potrošili ruske investicije i mudrosti, a pred nove lokalne izbore imamo najave kineskih ulaganja u Republiku Srpsku.

Ne sumnjajući ni jednog trena krenuh u potragu za još nekim mudrostima iz Kine i uz pomoć Gugla naletih na neke veoma primjerene našem vremenu i prostoru.

• Veliki kineski vladar i filozof Mi Lo Rad je poznat po izreci: „每个国王顾问,或成功的统治者有果园,参议员和双重国籍“ ili „Svaki vladar ima savjetnike, ali uspješni vladari imaju voćnjak, senatore i dvojno državljanstvo“

• Kineski mudrac Želj Ka je jednom kazala: „不要紧,右副职或反对的,这一点很重要,你可以买到“ ili „Nije važno je li poslanik pozicija ili opozicija, važno je da se može kupiti“

• Poznati kineski lajf kouč Špir Ke je onomad kazao: „一切都在流动,一切都变化,所以很难诚实的人在一个政党保持“ ili „Sve teče i sve se mijenja i teško se poštenom čovjeku u jednoj partiji zadržati“

• Kineski mudrac Maj Kić je rekao „这是永远不会太晚完成大学学业,并采取遣散“ ili „Nikad nije kasno da se završi fakultet i uzme otpremnina“

• Mudrac iz Kine Rad Ma Nović je kazao: „你是幸运的,如果你有很多朋友,你是成功的,如果所有的代码自己租“ ili „Srećan si ako imaš mnogo prijatelja, uspješan si ako ih sve kod sebe zaposliš“

• Va Sić od Hong Konga je nekada rekao: „天上的神,上帝在地球上“ ili „Bog na nebu, blog na zemlji“

• Naturalizovani kinez Ku Stu Rica je onomad rekao: „生根你如鳕鱼,每次机关可以接近 ili „Povijaš li se kao trska, svaka vlast ti može biti bliska“

• Kineski filozof Umi Će Vić je jednom kazao: „数百人,数百个心意,但都在最低工资标准“ ili „100 ljudi, 100 ćudi, ali svi su na minimalcu“

• Kineski ekonomski reformator Te Gel Ti Ja će ostati upamćen po izreci: „不要紧,谁将会偿还贷款,这是重要的,当它上升“ ili „Nije važno ko će vraćati kredite, važno je ko ih diže“

• Tajvanski filozof Ko Ša Rac je rekao: „在晚上白天建筑安装“„Danju gradi, noću se ugrađuj“

• Na kineskom zidu stoji urezan grafit nepoznatog kineskog autora iz 14. vijeka: „看你在工厂“ ili „Vidimo se na Mliništima“

I da, dok sam čitao ove kineske umotvorine, nigdje ne naletih na ovu poslovicu o hladnoj osveti. Izgleda da je nju smislio 1841. godine Eugen Sue, francuski književnik. Naravno ovu informaciju uzmite sa rezervom jer strani centri moći i domaći nevladin sektor je na sve spreman pa i da falsifikuje istoriju samo da bi omalovažio i kriminalizovao predsjednika Dodika.

 

 

1) Prenošenje blogova i tekstova sa portala Frontal dozvoljeno je nakon isteka šest sati od objave bloga

2) Linkovanje mora biti na vidljivom mjestu, obavezno na početku bloga koji se prenosi

3) Slika blogera mora biti slika koja je objavljena uz tekst na Frontalu

 

 

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog