Analiza
Stil i forma je identična njegovim predhodnim knjigama. To znači, bombastičan naslov, kratak i još bombastičniji podnaslov, citiraj medije (bez navođenja izvora) i u nekoliko rečenica zaključi da je to udar na Srpsku. Ponekad (tačnije 4 puta) citiraj Andrića “da je Bosna i Hercegovina zemlja mržnje i straha” i pametnom dosta.
Ali krenimo redom…
Uvod je posvećen definisanju pojmova kao što su državni udar, meta, politika, država moći, razlike, legitimitet vlasti i još mnogo toga.
U poglavlju “Meta” autor kaže da je “cilj svakog udara sistem vlasti i sama institucija vlasti jedne države, a u ovom slučaju entiteta Republike Srpske”, a onda nastavi sa citiranjem starog “socijaldemokrate” Makijavelija o tome kako vladar treba da vlada, da bi se odupro udarima.
Mene je posebno dojmio dio iz uvoda “Političke partije i moć”. U tom poglavlju se govori o političkim partijama i njihovom organizovanju i funkcionisanju, Ne zna čovjek kad o tome progovara Veber, a kad aktivni član SNSD-a. Takođe je interesantno da se u tom poglavlju citira samo Veber, što nam govori da autor prati “napredne” političke trendove iz Srbije, ali ne i savremenu politikološku literaturu.
Nakon toga slijedi poglavlje “Politička teorija, poredak i strah”, koji započinje rečenicom “Strah je inherentan u ljudskom društvu, ali podjednako je tačno i da je to čudno osjećanje.” Ovde me obli znoj, mrak pade na oči, a u stomaku zaigraše leptirići. Autor ne samo da je socijaldemokrata već uspjeva da pomiri Makijavelija i metafiziku. Ostavih knjigu, ženu i djecu i cijeli dan u osami razmišljah o značenju ove rečenice, ali bezuspješno jer se udavih u njenoj dubini.
Sutra dan sam se vratio knjizi gdje me sačekalo sledeće poglavlje “Primjer”, zapitah se, primjer čega? Krenuh da čitam i vidim da se govori o odnosu straha i politike. U prvoj rečenici naletih na Tukidida. To je onaj starogrčki istoričar koji je živio 400 godina prije Hrista. Ovo je dobar primjer da autor “prati” savremene trendove u politikologiji i psihiologiji. Izgleda da danas još samo Ljepojević i Džoni Štulić cijene grčke klasike!
I da vas ne smaram dalje, uvod ove knjige je u stvari komplacija citata Makijavelija, Vebera i nešto malo Hobsa.
Nakon uvoda idu četiri dijela za Ljepojevića “dokaza”, za mene svega i svačega hronološki nabacanog i citiranog iz medija. Na mene su poseban utisak ostavili podnaslovi, kao što su: trač, tabloid, dogovoreni genocid, medicinska elektronika, post, iftar, srednjoškolci, kupanje i još mnogo toga….
Na kraju slijedi zaključak da neprijatelj nikad ne spava, a samim tim ni branilac Republike Srpske ne smije da spava. Neprijatelji Republike Srpske su Amerika i Turska, preko svojih NVO filijala na čelu sa Transparensijem i opozicija. Evropska unija se napokon urazumila i postala partner, a Rusija i Izrael su nam stari i iskreni prijatelji. Meta napada više nisu institucionalne nadležnosti Republike Srpske, već se preko optužbi za organizovani kriminal, korupciju i ekonomsko i socijalno stanje nastoji uništiti entitet.
I kako reče Ljepojević poentira “jedina poenta je ona koju nudi Ivo Andrić a ona glasi da je BiH zemlja mržnje i straha, u kojoj se ljudi međusobno mrze ali mrze i one koji kažu da se oni mrze.”
Na kraju knjige imate foto galeriju koju prate autorovi komentari.
Brojke i slova
Sada ćemo da proanaliziramo knjigu kroz brojke i slova i utvrdimo ko su glavni likovi knjige i tako vam olakšamo njeno čitanje.
POLITIČARI BROJ PARTIJE BROJ
Milorad Dodik 238 SNSD 45
Mladen Bosić 28 SDP 52
Dragan Čavić 48 PDP 17
Mladen Ivanić 50 SP 0
Aleksandar Džombić 4 DNS 0
Igor Radojičić 6 DP 1
Nebojaša Radmanović 19 SDA 28
Sulejman Tihić 4 HDZ 3
Dragan Čović 5 SDP BIH 3
Zlatko Lagumdžija 9