Vijesti

Srbija, BiH i EU grade istraživačko-ekološki centar na Tjentištu

Istraživačko-ekološki centar, koji će na Tjentištu u narednih pola godine biti izgrađen u okviru projekta prekogranične saradnje Srbije i BiH, doprinijeće podizanju svijesti o značaju očuvanja prirode, poručeno je sa prve projektne konferencije koja je održana juče u Muzeju "Bitka na Sutjesci".

Planirano je da Istraživačko-ekološki centar zajedno formiraju Nacionalni park Sutjeska, Šumarski fakultet Univerziteta u Beogradu i Јavno preduzeće Srbijašum, a ovih dana počeće građevinski radovi, tačnije adaptacija i pretvaranje jednog od postojećih ruiniranih objekata u blizini hotela Mladost u budući centar za mlade naučnike.

Projekat "Prekogranična mreža prirodnog nasljeđa" vrijedan je 506.000 evra, a finansira ga EU uz učešće Nacionalnog parka Sutjeska od 15 odsto.

Uz Nacionalni park Sutjeska, projektom su obuhvaćena i zaštićena područja u Srbiji - Park prirode "Zlatibor", Prirodni rezervat Mileševska rijeka, te pejzaži izvanrednih karakteristika "Kamena gora" i "Ozren Јadovnik".

Direktor Nacionalnog parka Sutjeska, Dejan Pavlović ističe da je ovo još jedna značajna međunarodna investicija, te da će Istraživačko-ekološki centar biti poseban sektor u okviru ove javne ustanove.

- Na prvom spratu će se nalaziti laboratorije, info-centar i turistički dio, a na drugom spratu biće 31 krevet za studente, profesore i druge korisnike centra - rekao je Pavlović.

Luka Lavadinović, profesor Šumarskog fakulteta iz Beograda, kaže da će Istraživački centar služiti ne samo stručnjacima iz šumarske struke, već i široj populaciji.

- Nadamo se da će ovaj centar promovisati ovaj kraj i privući ljude da ovdje dođu i uživaju u nevjerovatnim ljepotama Nacionalnog parka Sutjeska i da se upoznaju bliže sa time čime se mi bavimo - rekao je Lavadinović.

Konferenciji su prisustvovali i profesori šumarskih fakulteta iz Banjaluke i Sarajeva, koji će biti partneri ovog centra i čiji profesori i studenti učestvovati u njegovom radu.

Profesor Šumarskog fakulteta iz Banjaluke Zoran Govedar napomenuo je da će se u budućem centru na Tjentištu naukom i istraživanjem prirode baviti studenti, profesori, ali i učenici srednjih i osnovnih škola.

Prodekan Šumarskog fakulteta iz Sarajeva Sead Vojniković kaže da je ovaj projekat esencijalno važan za očuvanje prirode i za šumarsku struku.

- Ovakvi koncepti vode približavanju društva jednoj struci koja je dosta nepoznata - naveo je Vojniković.

 

Izvor: srna
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog