Vijesti

Sjednica Savjeta bezbejdnosti UN-a: Ko je bio na strani Srbije?!

Predstavnici SAD i Britanije u SB UN podržali transformaciju Kosovskih bezbjednosnih snaga. Ruski ambasador: To je "prijetnja po mir". Kina podržava Srbiju.

Govoreći na vanrednoj sjednici SB UN o Kosovu, predstavnik SAD je rekao da je odluka o transformaciju KBS u vojsku u skladu sa Rezolucijom 1244.

"Rezolucija 1244 ovlašćuje međunarodno vojno prisustvo na Kosovu, zaduženo za razoružavanje OVK i drugih oružanih grupa, i ne odnosi se na formiranje bezbjednosnih snaga", rekao je američki predstavnik, dodajući da dijalog treba da bude prioritet i pozivajući obje strane da odmah preduzmu korake kako bi se smirile tenzije.

Ambasadorka Ujedinjenog Kraljevstva Karen Pirs je navela da nema pravne prepreke za transformaciju KBS u vojsku i da taj proces spada u nadležnost suverene države, ali da to treba da se sprovede u dogovoru sa KFOR-om i međunarodnom zajednicom. Prema njenim riječima, ništa u Ahtisarijevom planu, Rezoluciji 1244, niti u ustavu Kosova ne isključuje mogućnost transformacije KBS u vojsku. 

Svi problemi su, kaže ona, nastali zbog odsustva normalizacije odnosa, te je to jedini način da obje strane napreduju, kroz dijalog pod posredovanjem EU, koja je budućnost Kosova i Srbije. 

S druge strane, ambasador Rusije pri UN Vasilij Nebenzja rekao je da dijeli zabrinutost koju je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izrazio povodom situacije na Kosovu i Metohiji i istakao da je odluka o transformaciji KBS u kosovsku vojsku "grubo kršenje" Rezolucije 1244 SB UN i da ugrožava mir i bezbjednost u regionu. Nebenzja je ocijenio i da je Kfor selektivan u ispunjavanju svog mandata.

Predstavnik Kine je rekao da Kina poštuje suverenitet i teritorijalni integritet Srbije i hvali napore Beograda da postigne političko rješenje sa Prištinom. Da bi strane postigle dogovor, rekao je, obje strane se moraju držati Rezolucije 1244 UN, kao ključnog osnova za bezbjednost Kosova, i promovisati toleranciju, ekonomski napredak, mir i stabilnost na Balkanu. 

Uz to, ohrabrio je obje strane da nastave dijalog kako bi se postigao obostrano prihvatljiv sporazum. Na istoj sjednici SB UN, ambasadori Holandije i Francuske ponovili su da podržavaju nezavisnost Kosova. 

Francuski predstavnik je pozvao "obje strane" da svoje razlike rješavaju kroz nastavak dijaloga i izbjegnu eskalaciju, a Prištinu je pozvao da poštuje ovlašćenja KFOR-a u skladu sa Rezolucijom 1244. Odluka o formiranju kosovske vojske, rekao je, ne dolazi u dobrom trenutku s obzirom na dijalog sa Beogradom. Istovremeno, pozvao je Prištinu da ukine takse na robu iz centralne Srbije. 

Prioritet, kaže francuski predstavnik, mora da ostane normalizacija odnosa radi zajedničke budućnosti u EU. I ambasador Holandije rekao je da odluka Kosova o formiranju vojske dolazi u osjetljivom trenutku i da obje strane moraju da pokažu odgovornost, da izbegavaju ekscese koji bi podrili dalji dijalog i međusovno poverenje i da pokažu političku volju za normalizaciju kroz dijalog u kojem posreduje EU. 

Predstavnik Perua je rekao da podržava proces normalizacije odnosa između Beograda i Prištine i stabilnost na Balkanu. "Vjerujemo da je od suštinskog značaja da svi ostanu posvećeni primjeni rezolucije 1244 i Briselskog sporazuma a da SB bude jedinstven i da se fokusira na obaveze koje ima kao neko ko to treba da garantuje. Važna je uloga Kfora", istakao je on.

Peru vjeruje da tri zakona usvojena u kosovskom parlamentu s ciljem forimiranja tzv. vojske Kosova nisu u skladu sa Rezolucijom 1244 i Briselskim sporazumom. Predstavnik Etiopije je rekao da je njihov stav konzistentan: "Snažno podržavamo teritorijalni integritet i suverenitet Srbije i mirno rješenje svih preostalih pitanja u skladu sa postojećim dokumentima." On se pozvao i na nedavnu izjavu generalnog sekretara UN Antonija Gutereša i zabrinutost koju je izrazio zbog poteza kosovskog parlamenta. 

Predstavnik Etiopije je istakao da Rezolucija 1244 obezbjeđuje pravi okvir za funkcionisanje Kfora koji treba da osigura bezbjednost na Kosovu. "Svaka druga akcija nije od pomoći", zaključio je on. 

Kazahstan je zabrinut zbog formiranja vojske Kosova, naveo je predstavnik te zemlje u UN, pozdravivši na početku govora predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i gospodina Hašima Tačija. "Jednostrane mjere ugrožavaju mir", rekao je ambasador Kazahstana. 

Predstavnik Ekvatorijalne Gvineje je istakao da se zalaže za dijalog Beograda i Prištine i istakao da ta zemlja odbacuje unilateralne akcije u vezi sa transformacijom u oružane snage. Pružio je podršku teritorijalnom integritetu Srbije i mirnom i političkom rješenju svih preostalih pitanja i podržao Rezoluciju 1244. I predstavnik Bolivije je pozvao na poštovanje Rezolucije 12 44 i teritorijalnog integriteta i suvereniteta Srbije. "Ta rezolucija predstavlja jedini pravni okvir za međunarodno prisustvo i Kfor je taj koji garantuje bezbjednost", istakao je on. 

Tri zakona koja je usvojio kosovski parlament su alarmantna stvar i nisu u skladu sa Rezolucijom 1244 i predstavljaju kršenje međunarodnog prava. Pozivamo Prištinu da se uzdrži od toga, rekao je predstavnik Bolivije.

Predstavnik Obale Slonovače u UN kazao je da je formiranje vojske Kosova protivno Rezoluciji 1244 i pozvao obje strane da se uzdrže od unilateralnih poteza koji bi mogli da ugroze stabilnost u regionu. "Pozivamo obje strane da se vrate za pregovarački sto pod pokroviteljstvom EU kako bi se smanjile tenzije i stvorili uslovi da se riješe sva otvorena pitanja", rekao je on. 

Obala Slonovače je uvjerena da je traženje mira kroz dijalog jedini način da se postigne mir na Balkanu. Predstavnik te zemlje je naveo i da je nedavno usvajanje tri zakona o transformaciji Kosovskih bezbjednosnih snaga izazvalo reakciju međunarodne zajednice, te da ta inicijativa može uticati na mandat UNMIK-a i Kfora. 

Predstavnik Poljske, koja je inače priznala nezavisnost Kosova, kaže da smatra da je tranzicija bezbjednosnih u oružane snage pitanje Kosova, ali i da buduće oružane snage treba da budu formirane u skladu sa ustavom i u okviru inkluzivnog procesa. 

"Samo tada mogu da rade u interesu bezbjednosti svih. Vjerujemo da će se svi akteri u regionu uzdržati od izjava i akcija koja će voditi ka eskalaciji. Dijalog je jedini put kojim se može doći do trajne stabilnosti", ocijenio je predstavnik Poljske. 

Predstavnik Kuvajta, koji je priznao nezavisnost Kosova, smatra da odluke kosovskog parlamenta predstavljaju suvereno pravo ida Kosovo ima pravo da formira oružane snage u skaldu sa Ustavom, mada priznaje da razumije da to izaziva zabrinutost Srbije. Smatra da te odluke nisu u suprotnosti sa Rezolucijom 1244. 

Pozvao je na dijalog koji je pravi okrvir za rješavanje svih pitanja između Beograda i Prištine.

 

Izvor: b92
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog