Region
Skoplje i Atina, poslije četvrt vijeka na korak od sporazuma
Grčki ministar spoljnih poslova Nikos Kocijas rekao je, poslije susreta sa makedonskim kolegom Nikolom Dimitrovom u Briselu, da su dvije strane postigle okvirni dogovor o načinu rješavanja 27 godina dugog spora o imenu Makedonije, kao i da će se premijeri Grčke i Makedonije sastati pošto budu definisani pravni i tehnički detalji budućeg sporazuma.
Detalji dogovora još su pod velom tajne, pošto Kocijas i Dimitrov u odvojenim izjavama grčkim i makedonskim medijima nisu komentarisali buduće ime Makedonije, ali se očekuje da pojedinosti ovog sporazuma budu objavljene pošto ekspertski timovi okončaju rad na tekstu dogovora.
"Danas ili sutra nastavićemo pregovore na ekspertskom nivou, jer se moraju riješiti pravni i tehnički detalji", rekao je Kocijas dnevniku Katimerini, objašnjavajući da će tekst sporazuma, nakon toga, biti predat premijerima Aleksisu Ciprasu i Zoranu Zaevu.
Izvori lista Katimerini tvrde da su na stolu najmanje dvije varijante imena. Grčki mediji, takođe, tvrde da posljednja varijanta "Republika Ilindenska Makedonija" nije više u opticaju.
I šef makedonske diplomatije Nikola Dimitrov je potvrdio da su dve strane pronašle okvir za kompromisno rješenje imena Makedonije.
"Održali smo produktivan sastanak i očekujemo da kompromisni okvir bude definisan tokom dana", rekao je Dimitrov.
Nakon što pravnici uobliče dogovor dvojice šefova diplomatije, očekuje se susreta premijera Ciprasa i Zaeva. Izvori u Briselu tvrde da je taj susret moguć već tokom sedmice.
Skoplje i Atina se nadaju da bi problem koji već više od četvrt vijeka potresa odnose dvije države mogao biti riješen do ljeta, čime bi bila uklonjena najveća prepreka za ulazak Makedonije u NATO.
Ujedinjene nacije već 27 godina pokušavaju da pronađu kompromisno rješenje oko naziva Makedonije. Atina ne priznaje naziv "Republika Makedonija" i tvrdi da je to ime sjeverne grčke provincije i to od antičkih vremena. Grčka je zbog toga blokirala prijem Makedonije u NATO.
Zbog spora sa Grčkom, Makedonija je poslije proglašenja nezavisnosti, 1991. godine, primljena u UN pod privremenim nazivom Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija.
Izvor: RTS