Republika Srpska
Opština sa najmanje nezaposlenih: U Derventi posluje 14 austrijskih kompanija
Blizina granice sa EU i dobar poslovni ambijent dva su ključna razloga zbog kojih su za investiranje u Derventu zainteresovani austrijski privrednici.
Investitorima u ovom gradu vrata su širom otvorena, izvještava RTRS. U to su se uvjerili prije 13 godina, kada su počinjali posao, austrijski predstavnici firme Mreža Netvork, koja se bavi proizvodnjom računarske opreme.
– Sa zadovoljstvom možemo reći da smo prometovali preko 100 miliona maraka i da smo otvorili preko 600 radnih mjesta i da imamo nove dogovore takođe sa austrijskim firmama – naglasio je direktor preduzeća “Mreža netvork” Zoran Tošić.
U Derventi posluje 14 austrijskih firmi. Novi investitori zainteresovani su da ulažu u IT sektor, metalopreradu i trgovinu. U ovom gradu vide niz prednosti.
– Derventa se jako intenzivno brine za privrednike, za strane firme. Prednost Dervente je ta što se nalazi u blizini EU, blizu granice sa Evropskom unijom – rekao je trgovinski savjetnik Ambasade Austrije u BiH Filip Kupfer.
Prvo što investitori pitaju kada dođu u Derventu jeste hoće li biti dovoljno radnika. Ko hoće da radi posao može da nađe, kažu građani.
Nadležni naglašavaju da opština transparentno prodaje ili izdaje u zakup zemljište. Tvrde da korupcije nema, a tamo gdje ne mogu pomoći investitorima, ne žele ni da smetaju.
– U Derventu kad dođete ujutro u 3 sata dobijete rješenje da možete postati privrednikom. To je velika stvar, nema lera, nema kvačila da vas neko drži da vam kaže dođite sutra, dođite prekosutra, rekao je načelnik opštine Derventa Milorad Simić.
Najviše zaposlenih je u realnom sektoru gdje bi plate svakako mogle biti bolje.Ni sami privrednici i investitori nisu bez problema.
– Najveći problemi su roba iz trećih zemalja. Predložit ćemo da se napravi carinska slobodna zona u Derventi, dodao je direktor preduzeća “Mreža netvork” Zoran Tošić.
Osim Dervente za carinsku zonu zainteresovani su Brod, Modriča i Šamac. Carinska zona bi povećala strane investicije i sa sadašnjih 30.000 zaposlenih taj broj bi bio povećan za još najmanje 10.000. Indikator.ba
Izvor: Capital