Region

Usamljena neutralnost Srbije, region teži NATO-u

Da li Srbija može da očuva vojnu neutralnost okružena sa sve više susjeda koji su članovi NATO-a ili tome teže? To pitanje sve češće se postavlja od kada je Crna Gora zauzela mjesto 29. članice Atlantskog saveza. Srbija ostaje vojno neutralna – poručuje Beograd a da je to moguće, bez obzira na NATO okruženje, slažu se i stručnjaci.

"Platinasti vuk" i "Slovensko bratstvo" – srpska vojska istovremeno sa članicama NATO-a i Rusijom. Hrvatska, Albanija i Crna Gora odabrale su stranu, Makedonija bi u isti atlantski klub. Vojna neutralnost, poručuje Beograd, ne znači da Srbija sjedi na dvije stolice.

"Sve evropske zemlje sjede na pet stolica, znate na kojim? Prvo gledaju šta će sa Amerikom, pa šta će sa Kinom, Indijom, Afrikom i šta će sa muslimanskim svijetom. Nismo valjda gluplji od njih", rekao je šef srpske diplomatije Ivica Dačić.

Da se pita samo Sarajevo, prelomilo bi – Akcioni plan za članstvo u NATO – što prije. Banjaluka se protivi. Za predsjednika RS Milorada Dodika neprihvatljivo je da bilo koja vojna organizacija povlači granice na Drini.

"Ne sporim da NATO putem svojih satelita ovdje može da pokuša da nametne sebe kao prihvatljivu organizaciju. Ako Srbija uđe u NATO stavićemo i mi to na dnevni red, ići ćemo na referendum", kaže Dodik.

To što građani Crne Gore nisu na referendumu birali hoće li u NATO, Moskva zamjera. Od Srbije, kažu, ne traže da bira.

"Važno je što Srbija želi vojnu neutralnost bez obzira na pritiske koje trpi", ističe Sergej Železnjak iz Odbora Državne dume Rusije za spoljne poslove.

Širenje NATO-a na Balkan doživljava se kao stezanje obruča oko Srbije. Iako Podgorica naglašava da Alijansa ne planira bazu u Crnoj Gori, novo makedonsko rukovodstvo spremno je na članstvo u NATO i pod predznakom BJR.

"Sama činjenica ulaska Crne Gore u NATO geostrateški neće promijeniti ništa. To vam je kao da ste na Fejsbuku dobili još jednog prijatelja. Makedonija je koketirala oko eventulane promjene svog ustavnog imena, ali je Grčka rekla da je ne prima i da će staviti veto na ulazak Makedonije u NATO ukoliko se trajno ne riješi pitanje imena", objašnjava vojni analitičar Miroslav Lazanski.

Sonja Stojanović Gajić iz Beogradskog centra za bezbjednosnu politiku kaže da nije neophodno "da svi budemo dio istog kluba" ali da jeste neophodno da su nam otvoreni dlanovi – da je jasno da nismo prijetnja jedni drugima "jer onda to članstvo može da bude stezanje obruča".

"I drugo, da li u situacijama kada imamo zajednički interes poput vanrednih situacija možemo da zajedno nastupimo", rekla je Stojanović Gajićeva.

Podsjeća i na partnerstvo Švedske koja nije članica, sa Norveškom i Danskom u Nordijskoj odbrambenoj saradnji. Austrija je vojnu neutralnost u Ustav upisala prije gotovo sedam decenija.

"Od vašeg iskustva sa NATO-om 1999. prošlo je mnogo vremena, mislim da bi trebalo sve da sagledate i da uspostavite dobre odnose, to, naravno, ne podrazumijeva pridruživanje, Austrija je takođe u Partnerstvu za mir, mislim da je to dobar izbor i za Srbiju", rekao je austrijski diplomata Volfgang Petrič.

To bi rekla i većina građana Srbije, pokazalo je istraživanje BCBP-a.

 

Izvor: RTS
Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog