Republika Srpska
Bum na tržištu nekretnina u Banjaluci
Cijene nikad veće, a prodaja nikad bolja. Računica je to kojom su zadovoljni i građevinari, ali i trgovci novoizgrađenih stanova u Banjaluci. Iako iznos za metar kvadratni stana dostiže i do 3.000 maraka, za prodaju nema brige!
Za tržište nekretnina u Banjaluci, 2016. i prvi kvartal ove godine bili su veoma povoljni.
To što posao cvjeta, agencijama za prodaju nekretnina, dobar je pokazatelj za domaću privredu.
Iako su cijene metra kvadratnog u Banjaluci između 1.800 i gotovo 3.000 maraka, ekonomska logika, kažu, nalaže samo jedno pravilo.
Sve dok potražnja raste, cijena će rasti, tako je u ovom slučaju u Banjaluci. Nije takav slučaj u ostalim gradovima, Banjaluka zbog svoje atraktivnosti kao administativni, kulturni i svaki drugi centar Srpske privlači kupce, kaže Dragan Milanivić iz Agnjncije "Remaks nekretnine".
Da je potražnja velika, potvrđuju i građevinari. Iako smatraju da cijene nisu znatno porasle, eventualni kupci svoj stan rezervišu i prije završetka izgradnje.
Nesigurnost je kod građana kada je u pitanju štednja u bankama. Tako građani, pored onih koji imaju potrebu za obezbjeđenjem "krova nad glavom", žele i da zaštite vrijednost i novac koji imaju pa se odlučuju sa kupovinu stanova, navodi Borko Đurić, direktor Građevinskog preduzeća "Krajina".
Ekonomisti su sigurni u jedno – veća potražnja nije znak veće kupovne moći građana. Novoizgrađene stanove, kažu, danas kupuju samo oni koji zarađuju u inostranstvu ili oni koji su zbog smanjenja kamata na štednju u bankama odlučili svoj kapital preusmjeriti na drugo polje.
Ne vidim neku povećanu poslovnu aktivnost, veće zapošljavanje, veće plate pa da običan čovjek može priuštiti više kupovine stanova. Tako da očekujem u ovom drugom kvartalu da bude izražena veća prodaja, a već kasnije stagnacija ili pad, navodi ekonomista Predrag Duduković.
Koliko su cijene za običnog građanina visoke, suludo je i pominjati. Jedino je utješno to što cijena pada kako se udaljavamo od centra grada.
A hoće li se prognoze ekonomista i ostvariti, najbolje će pokazati odnos cijene i potražnje na kraju godine.
Izvor: Glas Srpske