Republika Srpska

Mirjanić: Narednog mjeseca isplata 15 miliona KM duga poljoprivrednicima

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Stevo Mirjanić najavio je da će narednog mjeseca biti realizovana isplata oko 15 miliona KM prošlogodišnjih dugova poljoprivrednicima.

“Ovim je postignuta solidna dinamika u isplati, pri čemu je pred početak proljetne sjetve na račune ratara u jednom mjesecu uplaćeno više od 15 miliona KM, što je dobar podstrek za novu sjetvenu sezonu”, rekao je Mirjanić.

On je za “Glas Srpske” izjavio da je do sada ratarima isplaćeno 45 miliona KM dugova iz 2016. godine.

Mirjanić je rekao da je budžetom predviđeno 60 miliona KM za podsticaje, te da Vlada Srpske traži mogućnost da obezbijedi još 10 miliona KM.

“Kod dijela proizvođača stvoreno je uvjerenje da se finansiranje agrarnih potreba mora riješiti podsticajima Vlade, što je pogrešno. Podsticaji države značajan su finansijski stub u svakoj zemlji, ali bez korištenja sredstava iz drugih izvora nije moguće osigurati tekuću reprodukciju i razvojne programe”, objasnio je Mirjanić.

On je ponovio da su prilikom izrade pravilnika o podsticajima za 2017. godinu maksimalno uvaženi prijedlozi predstavnika poljoprivrednika, te da će najveći dio novca biti usmjeren u tekuću proizvodnju, uglavnom u stočarstvo.

“Podrška proizvodnji mlijeka zadržana je na 30 feninga po litru i gotovo polovina budžeta biće usmjerena u mljekarstvo. Naglasak je na sektorima koji su ocijenjeni kao najosjetljiviji sa aspekta uticaja adaptiranog Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, te sa aspekta značaja sektora u ukupnoj strukturi proizvodnje”, rekao je Mirjanić.

Kada je riječ o zahtjevima farmera za usklađivanje pravilnika o podsticajima sa onim u Federaciji BiH /FBiH/, Mirjanić je istakao da je to odraz jednostranog pristupa poljoprivrednika, pa čak i Saveza poljoprivrednih proizvođača.

“Taj savez bi trebalo da zastupa sve poljoprivrednike, a na kraju se ispostavilo da su stočari favorizovali lične interese. Struktura poljoprivrede u Srpskoj i FBiH je različita, pa je i koncept podrške različit”, naveo je Mirjanić.

On je dodao da zajedničke institucije na nivou BiH, za razliku od Vlade Srpske, nisu učinile nijedan korak ka zaštiti domaćih proizvođača.

“Čak bi se mogla dati ocjena da se u BiH više štiti tuđa nego domaća proizvodnja”, ocijenio je Mirjanić.

 

Izvor: Srna
Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog