Vijesti
AFERA “ŠEST”: “Fiskalizacija” – 106 miliona KM iz budžeta za monopoliste
Partija demokratskog progresa očekuje od svih nadležnih institucija Republike Srpske da uzmu u razmatranje sljedeću aferu i trošenje narodnog novca zasnovanog na ozbiljnim tvrdnjama i činjenicama kojima je učinjena ogromna šteta po interes Republike Srpske. Očekujemo i da se preispita odgovornost lica koja su proizvela takvo štetno dejstvo kao rezultat protivustavnog, nezakonitog, koruptivnog, neodgovornog i nepotističkog ponašanja.
AFERA „Šest“
„Fiskalizacija“
Šta je sa katastrofalnim efektima fiskalizacije? Jedinu korist od fiskalizacije imala su preduzeća koja prodaju fiskalne kase, najviše zbog monopolističkičkog položaja u koji ih je stavila Vlada RS.
Monopolisti
Prije svih, to je preduzeće „Mikroelektronika“ iz Banjaluke, bliska SNSD-u, koje je, prema nezvaničnim podacima, uvezlo, sastavilo i prodalo čak dvije trećine svih fiskalnih sistema po cijenama nekoliko puta većim od stvarne tržišne u regionu. Korist od ovako izvršene fiskalizacije imala su i preduzeća koja vrše tehnički pregled, te „Telekom Srpske“ kao mobilni operater kome se plaća pretplata.
Direktna šteta po privredu Republike Srpske iznosi 106 miliona KM, a indirektna je mnogo veća s obzirom na broj zatvorenih odnosno odjavljenih privrednih subjekata u posljednjih sedam godina, otkako je započeta fiskalizacija.
KATASTROFALNI EFEKTI FISKALIZACIJE:
47.363 fiskalnih kasa x 1.000 KM (prosječna cijena kase) = 47,36 miliona KM
65 KM (prosječna godišnja cijena tehničkog pregleda) x 47.363 fiskalnih kasa x 7 godina = 21,55 miliona KM
9,36 KM (cijena mjesečne pretplate prema mobilnom operateru) x 47.363 fiskalnih kasa x 12 (mjeseci u godini) x 7 godina =37,23 miliona KM
Vlada priznala da nema efekata
Ukupan iznos koji je uzet od privrede Republike Srpske je 106,14 miliona KM. Vlada RS je priznala da nije bilo efekata u povećanju prihoda u budžetima RS, fondova i lokalnih zajednica i da je cilj bio samo obaveza fiskalizacije, odnosno instaliranja fiskalnih sistema.
Ovo se može naći u obrazloženju Prijedloga izmjena i dopuna Zakona o fiskalnim kasama. Međutim, u tom obrazloženju nema ni riječi o negativnim efektima, broju zatvorenih preduzeća i samostalnih trgovačkih radnji i izgubljenim radnim mjestima.
Navedeno je, takođe, da će svega 3.000 fiskalnih jedinica biti „defiskalizovano“ što je samo šest odsto od ukupnog broja, pa se postavlja pitanje šta tako mali broj preduzetnika da radi sa defiskalizovanim kasama.
U Vladinom Prijedlogu izmjena i dopuna zakona nedostaje cijelo poglavlje iz Nacrta izmjena i dopuna zakona kojim se preciznije obrazlaže koje su to djelatnosti predmet defiskalizacije, što je otvorilo dodatnu sumnju da se radilo o klasičnom političkom predizbornom marketingu vlasti.
Prema podacima Poreske uprave Republike Srpske, na dan 8. jula 2014. godine (kada je rađena analiza u Ministarstvu finansija RS), ukupan broj podnesenih zahtjeva za fiskalizaciju je 47.389, od čega je postupak fiskalizacije završen kod 47.363 obveznika.
U Republici Srpskoj posluje 350 ovlašćenih servisa i svaki od njih, slobodno, ugovorom određuje cijenu tehničkog pregleda fiskalnih uređaja. Srednja cijena godišnjeg tehničkog pregleda iznosi 52,65 KM (sa obračunatim PDV-om). Ta cijena se uvećava za dodatnih 15 KM do 20 KM ako se tehnički pregled vrši na terenu, a ne u prostorijama ovlašćenog servisa.
Šteta za privredu Republike Srpske: 106.140.000 KM = jednokratni direktni podsticaji od po 5.000 KM za otvaranje 21.228 radnih mjesta
Stavovi i objašnjenja PDP, kao i finansijski pokazatelji za ovu aferu izvedeni su iz zvaničnih Vladinih obrazloženja Zakona o fiskalnim kasama i Izmjena i dopuna Zakona o fiskalnim kasama.
Izvor: PDP