Svijet

Kad država pretjerano brine o zdravlju građana...

Stanovnici nekih država uopšte nisu zadovoljni time što se vlasti previše brinu o njihovom zdravlju.

Britanski mediji već mjesecima kritikuju pojedine preporuke tamošnjeg Instituta za zdravlje, koji je savjetodavno tijelo Ministarstva zdravlja i navode da se država pretvorila u “superdadilju”. 

U posljednjem takvom slučaju, školama je preporučeno da pomažu djeci da peru zube na početku prvog školskog časa, kao i na kraju posljednjeg, što je izazvalo kritike javnosti. 

Međutim, poslednjih godina bilo je mnogo sličnih preporuka, a mi vam izdvajamo nekoliko onih koje su naišle na najveće negodovanje britanske javnosti.

Svima bi trebalo predočiti prednost uvođenja dana kada se tv neće gledati i maksimalno ograničiti upotrebu računara. Ova preporuka bila je dio kampanje za borbu protiv gojaznosti u septembru ove godine.

Gojazni pacijenti sa dijabetesom tipa 2 trebalo bi da dobiju mogućnost ugradnje gastričnog bajpasa o trošku države, prema nacrtu prijedloga iz jula mjeseca. Ljekari su rekli da je projekat koji bi mogao da se odnosi na gotovo milion ljudi u Velikoj Britaniji “besmislen” i “preskup”.

Prema nacrtu preporuka iz ove godine, svim gojaznim pacijentima treba omogućiti da vježbaju.

Vozačima bi trebalo naplaćivati veće poreze, kako bi bili stimulisani da češće pješače, stoji u predlozima iz novembra 2012.

Dve godine ranije pokrenuta je kontroverza time što je preporučeno da svi petogodišnjaci dobiju edukaciju adekvatnu njihovom uzrastu vezanu za seks i kontracepciju. 

izvor: B92

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog