Svijet

Šta Rusija očekuje od Ukrajine

Moskva želi očuvanje jedinstvene Ukrajine u kojoj se uvažava mišljenje proruski nastrojenih regiona.

Moskva je zvanično stavila do znanja da Kijev treba da obraća pažnju na mišljenje Novorusije, tj. jugoistočnih regiona zemlje čije stanovništvo uglavnom govori ruski i tradicionalno gravitira ka Rusiji.

Prema riječima predsjednika Vladimira Putina, cilj mirovnih pregovora treba da bude "obezbjeđivanje legitimnih interesa ljudi" koji žive na jugoistoku Ukrajine. Moskva se, međutim, kategorički protivi raspadu Ukrajine. O tome neposredno svjedoči molba Vladimira Putina upućena rukovodstvu Novorusije da se očuva formalni teritorijalni integritet zemlje.

Glavno pitanje nerješeno

Kijevske vlasti i samoproglašene republike su se 5. septembra u Minsku dogovorile o primirju, razmjeni zarobljenika i otvaranju humanitarnih koridora. Istina, od tada su ukrajinske naoružane formacije i proruski dobrovoljački odredi više puta optuživali jedni druge za kršenje primirja.

Uostalom, glavno pitanje i nije prekid vatre, nego buduće državno uređenje Ukrajine.

Vlasti samoproglašenih republika govore o nezavisnosti Novorusije, ali je ipak najvjerovatnije da će biti stvorena konfederacija. U prvom susretu 1. septembra u Minsku predstavnici Donbasa su predlagali da se samoproglašenim republikama dodjeli poseban status, koji podrazumijeva sopstvene oružane snage i sopstveni sudski sistem, a takođe poseban režim spoljnoekonomske djelatnosti, sve do prava na stupanje u Carinsku uniju.

Kijev je već učinio izvesne ustupke. Ukrajinski parlament je 16. septembra usvojio zakon o posebnim ovlašćenjima lokalnih vlasti na području Donbasa koje kontrolišu dobrovoljačke snage. Lokalne vlasti neće moći da budu smjenjene, imaće mogućnost da učestvuju u imenovanju sudija i javnih tužilaca i formiraće dobrovoljnu narodnu miliciju. Garantuje se sloboda korišćenja bilo kog jezika i stimuliše se transgranična saradnja sa Rusijom.

Ima i onih koji se protive takvom rješenju, kako u Kijevu, tako i u Donbasu. "Jastrebovi" u Vrhovnoj radi zahtjevaju od Petra Porošenka nastavak rata, a vlasti Donjecke i Luganske Narodne Republike (DNR i LNR) traže da pod njihovom kontrolom bude čitava teritorija Donjecke i Luganske oblasti. Kijev na to neće pristati, tako da će pregovori po svemu sudeći potrajati.

Ukrajina kao tampon-zona

Po riječima Sergeja Markedonova sa Ruskog državnog univerziteta društveno-humanističkih nauka (RGGU), Rusiji je svejedno kako će biti uobličen mirovni sporazum između Kijeva i Novorusije.

"Za nas nema značaja da li će se taj proces nazivati federalizacija ili konfederalizacija. Taj proces je samo put ka cilju, a cilj je da Ukrajina bude tampon-država i da se ne pretvori u instrument za odvraćanje Rusije ili za uticanje na nju", kaže Markedonov.

To se, po njegovim riječima, može postići samo ako regioni čije stanovništvo govori ruski ostanu u sastavu Ukrajine (kao protivteža antiruskim elitama na zapadu zemlje) i ako im se obezbjede instrumenti za kontrolu spoljne politike, ekonomije i obrazovanja.

Ovdje se strani posmatrač može zapitati kako se izjave ruskog predsjednika uklapaju u podršku DNR i LNR. Na to pitanje politikolozi odgovaraju da Kremlj jednostavno neće dozvoliti vojni poraz Novorusije, jer bi poslije njene predaje čitava Ukrajina bila pretvorena u istureni položaj Zapada protiv Rusije. Neutralni status Ukrajine je za Kremlj pitanje od prvorazrednog značaja.

"Pozivi da se ukine vanblokovski status Ukrajine izazivaju posebnu uznemirenost u Kremlju", izjavio je ruski diplomatski izvor listu Komersant. U tom svjetlu može da se shvati i nedavna odluka Bijele kuće da odbije molbu Ukrajine da joj isporuči letalno i neletalno oružje i pruži status posebnog strateškog partnera NATO-a u sferi odbrane.

Opasno odugovlačenje

Pojedini ruski politikolozi upozoravaju da odugovlačenje sa pregovaračkim procesom može dovesti do raspada ukrajinske države, poslije čega Moskva neće imati drugog izbora nego da podrži zahtjeve Novorusije za nezavisnošću.

"Moguće je širenje borbenih dejstava izvan teritorije DNR i LNR, kao i kolaps ekonomije i kolaps socijalnog i komunalnog sektora, što može izazvati novu političku krizu. Rusija u toj situaciji već neće moći da traži kompromisna rješenja, nego će morati da brine o stvaranju tampon-zone između sopstvene teritorije i totalno antiruski nastrojene Ukrajine, napola srušene i poražene u ratu. Ta zona može biti čitava teritorija Novorusije od Odese do Harkova, i to bi bila nova djelimično priznata država pod protektoratom Rusije, po ugledu na Pridnjestrovlje", kaže za Rusku riječ politikolog Andrej Jepifancev.

Rusija bi željela da izbjegne takav scenario, uprkos mišljenju uvreženom na Zapadu. Kroz zapadnu Ukrajinu prolazi gasovod iz Rusije u Evropu. Pored toga, Moskva bi morala da izdržava i obnavlja te teritorije, s tim što bi otežavajuća okolnost bila to što one ne bi bile međunarodno priznate.

Izvor: RTS
Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog