Vijesti
Jadransko-jonska inicijativa: Solidarnost u regionu na najvišem nivou
SARAJEVO - Komitet zvaničnika Jadransko-jonske inicijative konstatovao je da je humanitarna i državna pomoć, koje su zbog katastrofalnih poplava primile BiH, Srbija i Htvatska, iznad svih očekivanja, što pokazuje da je solidarnost u regionu na najvišem nivou, izjavio je danas predsjedavajući Iinicijative Ivan Orlić.
Nakon današnjeg sastanka zvaničnika Jadransko-jonske inicijative u Sarajevu, na kojem je glavna tema bila informacija o poplavamao i načinu sanacije u poplavljenim područjima BiH, Srbije i Hrvatske, Orlić je novinarima rekao da su ugroženi ljudi dijelili istu, tragičnu sudbinu, dok je region bio ujedinjen u pružanju pomoći.
"Jadransko-jonska inicijativa danas je odala priznanje svim ljudima, vladinim i nevladinim organizacijama koji su pomogli, te uputila snažnu poruku vladama regiona da sada nastave sa `razvojnom` pomoći, da bi se vratio život u ove tri zemlje", naveo je Orlić.
On je dodao da je BiH, kao predsjedavajuća Jadransko-jonske inicijative od 1. juna, dobila podršku za izložene prioritete kojim će se baviti u narednih godinu dana, a koji se odnose na ekonomiju, ekologiju, turizam i transport.
Orlić je objasnio da su ovo četiri stuba na kojim počiva takozvana Strategija EU za Jadransko-jonski region, koju će Savjet ministara EU usvojiti u septembru na sastanku u Briselu.
On je istakao da je to zemljama koje nisu članice EU, šansa da na konkretnim projektima ubrzaju svoj put prema Uniji.
"Kada je riječ o BiH, vjerujem da ćemo na ovaj način ubrzati put ka EU i promijeniti vlastito ponašanje unutar zemlje", istakao je Orlić.
Generalni sekretar Inicijative Fabio Piljapoko naglasio je da BiH predsjedava asocijacijom u veoma delikatnom periodu, jer će se desiti dva značajna događaja - Generalni savjet koji će usvojiti program i Savjet Evrope koji će na kraju godine usvojiti Strategiju EU za jadransko-jonski prostor.
"Jadransko-jonske inicijativa okuplja osam zemalja od kojih četiri još nisu punopravni članovi EU. Sve članice Inicijative su saglasne da je nedopustivo da postoji `crna rupa` usred Evrope", istakao je Piljapoko i dodao da će biti učinjeno sve da bi i te zemlje postale "dijelom evropskog političkog konteksta".
Pomoćnik ministra zdravstva Federacije BiH /FBiH/ Goran Čerkez rekao je da se u tematskom dijelu sastanka govorilo i o zdravstvu, jer je BiH prvi put dobila projekat IPA Jadransko–jonske inicijative "Adri helf".
"Na ovaj način smo pokazali da je moguće pristupiti evropskim fondovima ukoliko imate znanje, ljude i volju i da je moguće da BiH ravnopravno učestvuje u raspodjeli tih fondova. Riječ je o 6,5 miliona evra koji je podijeljen među osam zemalja i 15 partnera", naveo je Čerkez.
On je istakao da se pokušava stvoriti dobra regionalna saradnja u oblasti mobilnosti pacijenata, razmjene znanja i korištenja savremenih metodologija.
Menadžer projekta "Adri helf" Iljir Ćose naglasio je da je BiH jedina zemlja koja nije članica EU, koja nosi ovaj program.
"Od 11 projekata koje su dobile zemlje Jadransko-jonske inicijative, ovo je prvi program koji je dobila zemlja koja nije članica EU, što je velika šansa, ali i mogućnost za BiH. U naredne tri godine, 15 partnera iz osam zemalja koordinisaće federalno Ministarstvo zdravstva u provođenju ovog programa", rekao je Ćose.
izvor: Srna