Vijesti

Hil: Dodatnih 10 miliona dolara za oporavak BiH

SARAJEVO - Amerika će dati dodatnih 10 miliona dolara pomoći za oporavak od poplava koje su zadesile BiH, rekao je danas u Sarajevu otpravnik poslova u Ambasadi SAD u BiH Nikolas Hil.

Na konferenciji za novinare, nakon razgovora sa zamjenikom predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH i ministrom finansija i trezora Nikolom Špirićem i guvernerom Centralne banke BiH Kemalom Kozarićem, Hil je istakao da će novac biti potrošen u okviru programa pomoći koji će pripremiti USAID. 

"Blisko ćemo sarađivati sa partnerima u međunarodnoj zajednici i sa ljudima iz BiH koji rade na terenu. Novac će se trošiti u kontaktu sa opštinama", naveo je Hil i dodao da je veoma važno da novac bude potrošen na transparentan način. 

Prema njegovim riječima, centralna tema današnjih razgovora, kojima su prisustvovali i visoki zvaničnici USAID-a iz Vašingtona Roberta Mahoni i Džonatan Kac, te direktor USAID-a u BiH Dejvid Bart, bile su poplave i šteta koju su one nanijele. 

"Poslije prve hitne faze, u kojoj je trebalo obezbijediti pomoć, nastupa faza obnove i oporavka. Ovih 10 miliona dolara dodatak su na već utrošenih 2,5 miliona koji su potrošeni u hitnoj fazi pomoći", rekao je Hil i dodao da će Vlada SAD nastaviti da radi sa vlastima u BiH i sagledava situaciju i potrebe da bi vidjela u kom pogledu još može da pruži pomoć. 

On je naveo da će količina pomoći koja će dolaziti u BiH u narednom periodu biti značajna, ali da neće biti dovoljna da bi bile zadovoljene sve potrebe onih koji su pogođeni prirodnom katastrofom. 

"Da bi BiH prevazišla situaciju u kojoj se našla zbog poplava trebaće puno raditi na poboljšanju ekonomske klime, klime za investicije, da bi bili privučeni privatni i strani investitori da pomognu", istakao je Hil. 

Špirić je rekao da su Vlada SAD i USAID, kada god je bilo teško, bili prvi koji su pritekli u pomoć BiH. "Bitno je da u teškim vremenima postoje prijatelji i humani ljudi koji žele da pomognu", dodao je Špirić. 

On je naveo da su gosti iz SAD danas posjetili Operativno-komunikacijski centar, da bi se upoznali o razmjerama elementarne nepogode i štetama koje su zadesile BiH i njene građane. 

"Ovih 10 miliona dolara biće upotrijebljeno u obnovu vrtića, škola, socijalni i ekonomski razvoj, čuvanje svakog radnog mjesta, otvaranje novih radnih mjesta", rekao je Špirić i zahvalio "na promptnoj pomoći Vlade SAD kada je trebalo spašavati živote". 

Kozarić je obećao da će sredstva od 10 miliona dolara biti transparentno potrošena i da će biti dodijeljena onima kojima je najpotrebnija. 

"Ona su namijenjena malim i srednjim preduzećima, čuvanju radnih mjesta... Ovo je šansa da uz pomoć prijatelja iskoristimo sredstva da obnovimo neke kapacitete, sačuvamo radna mjesta i umanjimo i ublažimo nesreću koja nas je zadesila", istakao je Kozarić. 

Direktor USAID-a u BiH Dejvid Bart saopštio je da većina sredstava dolazi iz Trast fonda, koji zajedno "drže" Centralna banka BiH, USAID i Ministarstvo finansija i trezora BiH. 

"To su sredstva koja smo zajedno uštedjeli baš za hitne situacije", rekao je Bart. 

Cilj novog projekta, finansiranog posredstvom USAID-a, jeste pružanje podrške ekonomskom i socijalnom oporavku BiH, odnosno kreiranje novih radnih mjesta za hiljade prorodica u BiH pogođenih poplavama te pomoći u normalizaciji života, pogotovo najmlađih. 

Vlada SAD je do danas, prvenstveno putem USAID-a, obezbijedila više od 1,6 milijardi dolara pomoći namijenjene ekonomskom, demokratskom i društvenom napretku BiH. 

izvor: Srna

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog