Svijet

U Sočiju špijunski eksperiment u toku

Posebno odjeljenje ruske tajne službe FSB, nasljednice sovjetskog KGB-a, proteklih godina razvijalo je najsavremeniju opremu za prisluškivanje, a Zimske olimpijske igre u Sočiju odabrane su kao proba za potpuni nadzor svega što se kreće. Tako barem tvrdi Kir Žils, stručnjak za sajber bezbjednost na londonskom Kraljevskom institutu za strateška istraživanja. Ruske oči i uši ne vidite uvijek, ali oni vide i čuju vas u Sočiju

Izvor:Vestionline

U izjavi za nedjeljnik "Njuzvik" Žils je rekao da je ruski sistem potpuno automatizovan, a prati telefonske pozive, imejlove i aktivnosti na društvenim mrežama. Povezan je s aerodromima s kojih se skidaju podaci o putnicima na svim letovima za i iz Sočija, a na sistem su priključene i brojne nadzorne kamere u gradu, kao i bespilotne letjelice koje neprekidno nadlijeću i snimaju grad.

Riječ je o izuzetnoj skupoj i potpuno novoj generaciji opreme za nadzor, na kojoj bi Rusima možda čak pozavidjela i američka Nacionalna bezbjednosna agencija (NSA), čije je špijunske aktivnosti prošle godine razotkrio Edvard Snouden, azilant baš u Rusiji.

Ako testiranje u Sočiju uspije, nova ruska igračka bi mogla da nađe široku primjenu na cijeloj teritoriji zemlje. Moskva bi prodajom ove tehnologije drugim državama mogla i da zaradi milione.

Glavni dio novog sistema zove se SORM-3, a riječ je o trećoj generaciji aparature sklopljene još tokom 80-ih godina prošlog vijeka. Upravo SORM-3 neprekidno usisava sav sadržaj svih imejlova, aktivnosti na društvenim mrežama i komunikacije VOIP protokolom. Podaci se čuvaju za slučaj da ustrebaju u budućnosti.

"Nema sistema koji bi se mogao uporediti sa SORM-om", rekao je Aleksander Klimburg, savjetnik za sajber bezbjednost u Oebsu. "Nikada ni jedna država nije razvila ovakav stepen kontrole. Sve što se izgovori ili napiše putem bilo kakve komunikacijske mreže unutar Rusije u osnovi je zabilježeno i sačuvano zauvijek", dodaje on.

Sistem PRISM, koji koristi NSA, u poređenju sa SORM-om izgleda slabašno, a poznato je koliku je buru u svijetu uspio da izazove. On prvenstveno služi za prikupljanje, a ne presretanje informacija. Na primjer, PRISM nije u stanju da čita sadržaj imejlova ili snima telefonske razgovore, već prikuplja takozvane metapodatke o korisnicima, to jest informacije o tome ko je kada i s kim komunicirao, ali ne i o čemu. Isto to radi i SORM-3, ali pritom u realnom vremenu može uživo da prati i sadržaj komunikacije. Može se podesiti tako da se uključi alarm čim bude upisana ili izrečena određena ključna riječ.

Kao što je i očekivano, čvrstih dokaza nema da FSB u Sočiju koristi SORM-3 za prisluškivanje, ali američki Stejt department je svoje olimpijce i navijače upozorio da pametno koriste pametne telefone dok su u Sočiju.

 Upravo su pametni telefoni koji rade na 4G mreži jedna od najlakših meta.

 "Ne koristite usluge lokalnih provajdera u kafićima, hotelima, aerodromima i na drugim lokacijama. Prije putovanja promijenite sve lozinke. Vodite računa da uklonite bateriju iz pametnog telefona u vrijeme kada ga ne koristite", piše u upozorenju Stejt departmenta.

Od očiju i ušiju ruskih špijuna navodno nisu sigurne ni tuš kabine u hotelima po Sočiju. Da je to blizu istine, nedavno je nagovijestio i ruski vicepremijer Dmitrij Kozak, koji je novinarima, opovrgavajući da je infrastruktura na Olimpijadi loša, ničim izazvan rekao da "imamo videonadzor pomoću kog vidimo kada ljudi idu na tuširanje".

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog