Svijet
I Seul proširio odbrambenu zonu
Kineski brodovi ušli u teritorijalne vode kod spornih ostrva u Istočnom kineskom moru. To je prvi incident od kada je Peking uveo zonu zabrane leta u toj oblasti. Južna Koreja takođe proširila vazdušnu odbrambenu zonu koja se sada djelimično preklapa sa sličnom zonom koju je proglasila Kina.
izvor: RTS
Tri kineska broda ušla su u teritorijalne vode kod spornih nenaseljenih ostrva Senkaku/Diaoju u Istočnom kineskom moru pod kontrolom Tokija, saopštila je japanska obalska straža, i to je prvi incident od kada je Peking, prošlog mjeseca, uveo zonu zabrane leta u toj oblasti.
Brodovi su ušli 12 nautičkih milja u japanske teritorijalne vode oko 9:00 časova kod jednog od Senkaku ostrva i napustili to područje malo poslije podneva po lokalnom vremenu, prenela je agencija Rojters.
To je prvi put da su uočeni kineski brodovi da plove tim vodama, od kada je Peking 22. novembra podigao regionalne tenzije objavljivanjem svoje mape vazdušne odbrambene identifikacione zone u Istočnom kineskom moru - teritoriju na koju, pored Kine, pravo polažu Japan, Tajvan i Južna Koreja, a na kome se nalazi lanac spornih ostrva.
Rojters podsjeća da su kineski brodovi ranije plovili oko spornih ostrva, ali su ostajali daleko od ulaska u teritorijalne vode Japana.
Na sporna ostrva u Istočnom kineskom moru, u Japanu poznata kao Senkaku, u Kini kao Diaoju, pravo polažu Peking i Tokio, a spor je nastao pošto je Japan prošle godine kupio tri nenastanjena ostrva od privatnog japanskog vlasnika u čijem su posjedu bila od 1972. godine.
Kina je saopštila da svi avioni koji preleću tu zonu moraju da ranije da obavijeste (podnesu planove leta) i da se identifikuju ili će se suočiti sa "vanrednim odbrambenim merama" kineskih snaga.
Južna Koreja proširila vazdušnu odbrambenu zonu
Istovremeno, Južna Koreja je proširila svoju vazdušnu odbrambenu zonu koja se sada djelimično preklapa sa sličnom zonom koju je proglasila Kina, saopštilo je južnokorejsko ministarstvo odbrane.
Kinesko proglašenje odbrambene identifikacione zone izazvalo je proteste SAD i njegovih bliskih saveznika - Japana i Južne Koreje.
Južnokorejsko ministarstvo odbrane je naglasilo da proširenje zone vazdušne odbrane, kojim se obuhvataju i dva ostrva južno od teritorije Južne Koreje i jedna podvodna stena, na koje Kina takođe polaže pravo, neće narušiti suverenitet susednih zemalja.
"Vjerujemo da to neće značajnije uticati na naše odnose sa Kinom i Japanom, s obzirom na to da mi nastojimo da radimo na uspostavljanju mira i saradnje u sjeveroistočnoj Aziji", izjavio je zvaničnik ministarstva Jang Hjuk.
Američki Stejt department je saopštio da se Južna Koreja "konsultovala sa SAD" prije nego što je proširila svoju vazdušnu odbrambenu zonu u spornom području, dodavši da američki zvaničnici "cijene napore Seula da sprovede tu akciju na odgovoran, odmjeren način, konsultujući se prije donošenja te odluke sa SAD i svojim susjedima, uključujući Japan i Kinu".
Južna Koreja se usprotivila kineskom proglašenju vazdušne identifikacione odbrambene zone 23. novembra, ocijenivši taj potez Pekinga kao neprihvatljiv, jer ta nova zona uključuje podvodnu stijenu Ieodo pod kontrolom Seula na kojoj je izgrađena istraživačka platforma, koju Kina takođe polaže pravo.
Južnokorejska reakcija na tu akciju Pekinga bila je, međutim, znatno odmjerenija od oštrog protivljenja Tokija i Vašingtona, što je odraz osjetljivih odnosa Seula sa njegovim najvećim trgovinskim partnerom.
Nova južnokorejska vazdušna odbrambena zona stupa na snagu 15. decembra.