Svijet

Medvedev: Nije Asad lud

Dmitrij Medvedev kritikovao sirijsku opoziciju što kao uslov za razgovore traži garanciju za odlazak Asada, koji bi, kako ocjenjuje, mogao da brine zbog sudbina Gadafija i Mubaraka. Sirijski predsjednik mora dobiti neku vrstu garancije o svojoj ličnoj sudbini, rekao je ruski premijer.

izvor: RTS/Frontal

Rusija se nada da bi međunarodna mirovna konferencija o Siriji mogla da bude održana prije kraja godine, izjavio je ruski premijer Dmitrij Medvedev, uprkos razlikama u viđenju Moskve i Vašingtona ko će predstavljati sirijsku opoziciju.

SAD je suočen sa teškim zadatkom popravke štete koju je pretrpio zbog optužbi za špijuniranje lidera savezničkih zemalja, smatra Medvedev.

"Nije baš prijatno kad vas špijuniraju... pa su lideri ljuti. I ja ih razumijem", rekao je Medvedev.

Primjetio je da špijunaža nije neuobičajena, ali "ako se pretpostavi da nije učinjena na apsolutno ciničan način".

"Da li situacija može da se smiri? Mislim da je to moguće. Ali, da budem iskren, nikakva ubjeđivanja i obećanja ovde ne mogu pomoći. Šta možeš da kažeš u ovakvoj situaciji: 'Izvinite, nećemo to više raditi' ili 'Nećemo pokušavati da vas prisluškujemo'. Niko to neće vjerovati", istakao je ruski premijer.

Medvedev je u intervjuu Rojtersu pozvao obje strane u sirijskom građanskom ratu da naprave kompromis i kritikovao opoziciju što kao uslov za razgovore traži garanciju za odlazak predsjednika Bašara el Asada.

"Nije on (Asad) lud. On mora dobiti neku vrstu garancija ili, u najmanju ruku, prijedloga o razvoju političkog dijaloga u Siriji, o mogućim izborima, o njegovoj ličnoj sudbini", rekao je ruski premijer.

Medvedev je primjetio da bi Asada mogla da brine sudbina koju su doživjeli svgnuti lideri Egipta, Hosni Mubarak koji je završio pred sudom, i Libije, Moamer el Gadafi, koji je likvidiran.

"Morate se složiti da kad on (Asad) pomisli na sudbinu predsjednika Mubaraka ili pukovnika Gadafija... njegovo se raspoloženje vjerovatno ne popravi. Zato, ne možete jednostavno da kažete - 'idi i onda ćemo se mi složiti oko svega'", rekao je šef ruske vlade.

Izaslanici SAD, Rusije i UN trebalo bi da se sastanu u Ženevi u utorak u okviru priprema za dugo odlaganu konferenciju, koju su Rusija i SAD prvi put predložile još u maju.

Posljednji datum početka konferencije o kojem se spekulisalo je 23. novembar, ali stvari "tapkaju u mjestu", jer je glavna tačka sporenja uloga opozicione koalicije koju podržava Zapad.

Zapadne i zalivske zemlje, koje su protiv Asada, kažu da bi pregovori u Ženevi trebalo da se vode između "jedne delegacije sirijskog režima i jedne delegacije opozicije", koju predvodi koalicija.

Rusija, međutim, vidi koaliciju samo kao jedan dio opozicije i predlaže da nekoliko delegacija predstavlja Asadove protivnike.

Konferencija do kraja godine?

"Nadam se da će biti moguće da održimo konferenciju do kraja ove godine, ali razumijemo da je uticaj svih strana koja učestvuju ograničen", rekao je Medvedev.

Prema njegovim riječima, početak razgovora u ogromnoj mjeri zavisi od strana u Siriji i Moskva "gura ka tome" - a Medvedev očekuje od "svih koji razgovaraju sa različitim krugovima u Siriji da učine isto".

"To je težak proces i svi moraju postići kompromis, uključujući opozicione lidere i sirijsku vladu, naravno", poručio je Medvedev.

Kako podsjeća Rojters, Rusija je tokom dvoipogodišnjeg sukoba u Siriji najmoćnija snaga podrške Asadu - pošto mu isporučuje oružje i blokirala je tri rezolucije Savjeta bezbjednosti UN čiji je cilj bio pritisak na sirijskog lidera.

Moskva ističe da odlazak Asada ne može biti preduslov za mirovne razgovore.

"Mislim da su nerealne ideje kojima se unaprijed traži - 'hajde da isključimo predsjednika Asada i onda da se složimo o svemu' - dok je Asad na vlasti", zaključio je Medvedev.

Asad je prošlog mjeseca rekao da bi mogao tražiti reizbor na glasanju zakazanom za sljedeću godinu.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog