Svijet

EU za strožu kontrolu granica na Mediteranu

Evropski ministri pravosuđa i unutrašnjih poslova istakli su hitnu potrebu da se pojača borba protiv ilegalnih migranata na Mediteranu. Neophodna bolja kontrola evropskih granica na Mediteranu i saradnja sa afričkim zemljama, ocijenili ministri u Luksemburgu.

Poslije tragedije 250 afričkih izbjeglica kod ostrva Lampeduze, evropski ministri pravosuđa i unutrašnjih poslova su u Luksemburgu istakli hitnu potrebu da se pojača borba protiv ilegalnih migranata na Mediteranu.

Italijanske vlasti su uhapsile 35-godišnjeg Tunišanina za koga se sumnja da je bio kapetan broda sa afričkim migrantima koji je potonuo kod ostrva Lampeduza u Sredozemnom moru.

Tužilaštvo iz Agriđenta na Siciliji saopštilo je da je osumnjičeni Tunišanin prebačen sa Lampeduze u Agriđento, i da će se najvjerovatnije suočiti sa optužbama za pomaganje ilegalne imigracije i višestruko ubistvo.

Razmatrajući zajedničku evropsku politiku o izbjeglicama, ministri su istakli da je neophodna bolja kontrola evropskih granica na Mediteranu i saradnja sa afričkim zemljama, iz kojih dolazi najveći broj nevoljnika. Širom svijeta, više od 45 miliona ljudi bježi od siromaštva, ratova, političkog progona.

Tragedija kod Lampeduze je alarm za buđenje, rekli su evropski ministri unutrašnjih poslova i pravde. Poslije nedavnog stradanja stotina afričkih izbjeglica, nadomak italijanskog ostrva, neophodan je hitan odgovor na višedecenijski problem sa izbjeglicama, koje čamcima pokušavaju da se domognu evropskog kopna i azila u nekoj evropskoj zemlji.

Za veću bezbjednost evropskih granica, neophodno je više brodova, aviona, novca. Evropska agencija za kontrolu granica raspolaže sa tek 85 miliona evra.

"Neophodna nam je obimna operacija bezbjednosti i spasavanja u Sredozemnom moru. U to treba da se uključe sve zemlje Sredozemlja, od Španije do Kipra", kaže Sesilija Malmstrom, evropski komesar za unutrašnje poslove.

Dvadeset osam zemalja EU treba dosljedno da sprovode evropsku migracionu politiku i pomogne UNHCR-u u zbrinjavanju izbjeglica. Njemačka se zalaže za veću pomoć razvoju afričkih zemalja i njihovoj borbi protiv trgovine ljudima.

"Oni koji trguju ljudima, obmanjuju ih, uzimaju im i posljednju paru, a onda ih nebezbednim čamcima šalju preko Mediterana", kaže ministar unutrašnjih poslova Njemačke Hans-Peter Fridrih.

Spasioci kod Lampeduze pronašli su tijela još 18 izbjeglica, čiji je brod, sa 500 ljudi, potonuo prošle nedjelje kod tog ostrva.

"Tražimo od Evropske komisije da spreči ovakva "putovanja nade". Tražimo novu politiku o azilantima. Evropa ne može da primi sve one koji traže utočište", kaže gradonačelnik Lampeduze Đuzi Nikolini.

Dodatna zaštita granica, uz poštovanje izbjegličkih prava, veliki je i skup izazov za Evropu. Zbog krize, evropske zemlje, a prije svega Italija, Španija, Grčka, kao prve stanice do kojih izbjeglice stižu - imaju brojne probleme da ih prihvate.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog