Politika

Cvijanović: Srpska treba ostati u strukturalnom dijalogu o reformi pravosuđa

BANJALUKA - Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović smatra da Srpska ne treba izađe iz strukturalnog dijaloga o reformi pravosuđa u BiH.

izvor: Srna/Frontal

"Ukoliko bi Narodna skupština Republike Srpske donijela takvu odluku, Vlada je dužna da je poštuje", rekla je Cvijanovićeva u Narodnoj skupštni tokom niza replika sa poslanicima opozicije u vezi sa informacijom o strukturalnom dijalogu u oblasti reforme pravosuđa.

Cvijanovićeva je istakla da dijeli mišljenje poslanika iz opozicije da bi strukturalni dijalog trebalo ubrzati, ali da to nije moguće u zemlji kakva je BiH sa ovakvim pravosudnim sistemom.

Poslanik SNSD-a Srđan Mazalica rekao je da Republika Srpska ne može uticati na dinamiku strukturalnog dijaloga, ali da može ukazivati na nedostatke u pravosudnom sistemu BiH.

Šef Poslaničkog kluba PDP-a Zoran Đerić predložio je u ime kluba zaključak u kojem se, između ostalog, navodi da dosadašnji tok strukturalnog dijaloga u oblasti reforme pravosuđa u BiH nije dao očekivane rezultate.

"Pozivamo Vladu Republike Srpske da povuče svoje predstavnike iz dijaloga sve dok se pregovori ne vrate u okvire ustavno-pravnog uređenja BiH sa jasno definisanim nadležnostima u oblasti pravosuđa", istakao je Đerić.

Poslanik SDS-a Radomir Pašić ocijenio je da se treba vratitu Ustavu Republike Srpske i po njemu raditi i dodao da strukturalni dijalog o reformi pravosuđa u BiH do sada nije dao nikakve rezultate.

"Strane u strukturalnom dijalogu, odnosno Sud i Tužilaštvo BiH i Visoki sudski i tužilački savjet /VSTS/ BiH, ne uvažavaju bilo kakve činjenice i zbog toga ne mogu da se provedu reforme", istakao je Pašić.

Poslanik SNSD-a Snježana Jokić smatra da Republika Srpska u strukturalnom dijalogu ima najteži zadatak – dotaći nedodirljive Sud i Tužilaštvo BiH i VSTS BiH.

"Republika Srpska nije mogla u potpunosti uticati na brzinu i tok strukturalnog dijaloga. Mnogo je teže oduzeti nadležnosti pravosudnim institucijama na nivou BiH, nego spriječiti njihovo formiranje", zaključila je Jokićeva.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog