Politika
Jovičić: Zakon o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju da se zove Zakon o cinkarenju
SARAJEVO - Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Lazar Prodanović, u raspravi o Prijedlogu zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju u institucijama BiH, upozorio je da je korupcija najveći problem BiH.
izvor: Srna
"Prema najnovijim istraživanjima više renomiranih agencija, navjeći problem u BiH je korupcija, koja je zastupljena na svim nivoima vlasti, čak veći od nezaposlenosti i siromaštva", rekao je Prodanović.
Prema njegovim riječima, usvajanje ovog zakona, kojim je predviđena zaštita od odmazde lica zaposlenih u institucijama BiH, koja prijave korupciju, bio bi simbolički gest.
"Ovaj zakon je preventivan za one koji bi prijavili korupciju i zaštitnički za one koji je prijave", istakao je Prodanović, dok se njegova stranačka koleginica Dušanka Majkić založila za provođenje javne rasprave o ovom zakonu, ocjenjujući da to čekanje neće ništa bitno promijeniti u BiH.
Petar Kunić iz DNS-a podržao je predloženi zakon, naglasivši da je taj akt neophodan u sadašnjem ambijentu.
"BiH je među vodećim zemljama koje ništa ne preduzimaju u pogledu korupcije", rekao je Kunić i dodao da ne vidi političku volju za hvatanje u koštac sa ovim problemom.
Poslanik PDP-a Vesna Krstović-Spremo, koja je i jedan od predlagača ovog zakona, podsjetila je da je BiH po indeksu korupcije identifikovana kao jedna od najkorumpiranijih zemalja.
"Neka ovo bude priva stepenica na putu borbe protiv korupcije", rekla je Krstović-Spremo i objasnila da je predloženi zakon sličan zakonima koji postoje u zemljama okruženja.
Slavko Jovičić iz SNSD-a istakao je da nema ništa protiv ovog zakona, ali smatra da bi njegov naziv trebalo da bude promijenjen u "zakon o cinkarenju".
"Imali smo zakon o zaštiti svjedoka, pa smo vidjeli kako je prošao - ljudi su koristili određene povoljnosti pa su prijavljivali druge samo kako bi iskoristili mogućnost da uzmu neke pare", naveo je Jovičić.
Azra Hadžiahmetović iz Stranke za BiH ocijenila je da bi bilo dobro da BiH donese jedinstven zakon o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju, bez obzira da li je prijavljuju u mjesnoj zajednici ili institucijama BiH, sa čim se složio i Senad Šepić iz SDA.
Poslanik Emir Kabil iz SBB-a BiH smatra da bi parlament podrškom ovom zakonu poslao poruku građanima da se institucije žele boriti protiv korupcije. "Riječ je o jako dobrom prijedlogu zakona, a koliko će dobre rezultate dati, to je druga priča", rekao je Kabil.
Prijedlog zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju u inistitucijama BiH u parlamentarnu proceduru uputili su poslanici Lazar Prodanović, Nermina Zaimović-Uzunović, Azra Hadžiahmetović, Vesna Krstović-Spremo i Šefik DŽaferović.
Predloženi zakon predviđa zaštitu od preduzimanja štetnih radnji protiv lica zaposlenih u institucijama BiH koja prijave korupciju, za šta bi zadužena bila Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije.
Kao razlog za donošenje ovog zakona navodi se da u BiH ne postoje efikasni pravni, ali ni institucionalni mehanizmi za zaštitu lica koja prijavljuju korupciju.
Predstavnički dom razmotrio je Prijedlog zakona o dopuni Zakona o službenom glasniku BiH, kojim se predviđa da se zakoni, koje usvoji Parlamentarna skupština BiH, objavljuju na internet stranici parlamenta BiH, čime bi bili dostupni javnosti besplatno, kao i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slobodi pristupa informacijama u BiH.