Svijet
Мађарски нови устав
Нови устав Мађарске данас ступио на снагу. Опозиција поручује да највиши правни акт урушaва демократију, власт одговара да устав може да створи снажну земљу. Према новом уставу, земља се више неће звати Република Мађарска, већ само Мађарска.
Нови мађарски устав, који је наишао на неодобравање и у земљи и широм свијета, ступио је данас на снагу, а критичари упозоравају да је у Мађарској под премијером Виктором Орбаном, можда непоправљиво, дошло до наглог урушавања демократије.
Опозиција је за сутра најавила протесте, док ће влада, која је од ступања на дужност у мају 2010. године усвојила читав низ контроверзних закона, нови устав прославити на свечаности у згради опере.
У новогодишњем обраћању предсједник Пал Шмит поручио је да би нови устав могао да створи "снажну Мађарску и живот који смо сви чекали и жељели", јавила је новинска агенција МТИ.
Устав је усвојен у априлу захваљујући двотрећинској већини у парламенту која Орбановој влади десног центра омогућава лаку измену закона.
Портпарол опозиционе Демократске коалиције Чаба Молнар оценио је да је то "једнопартијски, нелегитиман устав који је за све демократе неприхватљив" и оптужио владу за "укидање демократије и државе закона", јавила је агенција Франс прес.
Према новом уставу, земља се више неће звати Република Мађарска, већ само Мађарска.
У тексту устава изричито се спомиње Бог, брак се дефинише као заједница између мушкарца и жене и прописује се да живот почиње зачећем.
Критичари истичу да нови устав ограничава овлашћења суда, угрожава медијски плурализам и укида независност судства, а да ће контроверзни закони ограничити независност централне банке, на сваким будућим изборима предност дати Орбановој странци Фидес и везати руке будућим владама.
(РТРС/Фронтал)