Svijet

Вашингтон одбацио изјаву Чавеза о "епидемији рака"

ВАШИНГТОН - САД одбациле су изјаву венецуеланског предсједника Уга Чавеза који је рекао да су САД можда криве за "епидемију рака" међу јужноамеричким лидерима.


Портпарол Стејт департмента Викторија Нуланд рекла је да су ти коментари "ужасни и за сваку осуду" и да нису вриједни одговора.

Чавез је у сриједу рекао да је "веома чудно" да он и други љевичарски лидери имају рак, додавши да он само размишљао гласно и да не мисли некога да оптужује.

Чавез, који је подрвгнут терапији против рака на Куби ове године, говорио је дан након што је објављено да од рака штитне жлијезде болује и предсједник Аргентине Кристина Фернандез де Кирчнер.

Предсједник Парагваја Фернандо Луго, Бразила Дилма Русеф и њен претходник Луис Ињасио Лула да Силва сви су обољели од рака.

Чавез је рекао да је законом вјероватноће тешко објаснити случајеве рака међу лидерима Латинске Америке. "Зар би било чудно да су развили технологију убацивања рака и да нико не зна за то?", упитао је Чавез у говору војницима у једној војној бази.

Лидер Венецуеле (57) каже да је излијечен од рака након операције и хемотерапије на Куби почетком ове године. Кристина Фернандез (58) имаће 4. јануара операцију штитне жлијезде. Љекари кажу да су у њеном случају прогнозе веома добре.

Бразилски предсједник Дилма Русеф (64) опоравља се од терапије лимфома која јој је дијагностикована 2009. Њен претходник Лула Силва (66) тренутно је на лијечењу од рака грла. Љекари кажу да добро реагује на терапију и да ће се потпуно опоравити.

Предсједник Парагваја Фернандо Луго (60) такође има лимфому, али која се сада повлачи након хемотерапије. Лимфом је врста рака која настаје злоћудном трансформацијом ћелија лимфног система.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog