Svijet

Кларксон понудио извињење

ЛОНДОН- Џереми Кларксон, водитељ популарне емисије "Топ гир" мреже Би-Би-Си, понудио је извињење усљед притисака јавности након изјаве да раднике јавног сектора који су били у штрајку због пензионих реформи треба погубити.


"Ниједног тренутка нисам намјеравао да се ти коментари схвате тако озбиљно, што је мислим сасвим јасно ако се гледају у контексту. Ако смо Би-Би-Си и ја увриједили некога бићу сасвим сретан да се извиним заједно са овом медијском кућом", рекао је Кларксон, пише данас "Дејли телеграф".

Дан након што је Кларксон гостујући у емисији Би-Би-Сија "Уан шоу" ова медијска кућа суочила се са лавином позива и протеста, а да све буде компликованије умијешала су се оба дома парламента и сам премијер Дејвид Камерон.

Након објављивања извињења због Кларксонових коментара Би-Би-Си је показао своју нервозу објављивањем детаљног транскрипта емисије гдје је овај гостовао како би показали да су његови коментари настали из "жеље да се направи комичан ефект".

Међутим, вође синдиката нису видјеле ништа духовито у изјави Кларксона па су затражили помоћ адвоката око тога да ли да умијешају и полицију.

Кларксон је постао непријатељ број један јавног сектора након што је рекао да би све раднике који штрајкују због пензионих реформи побио.

"Све би их из извео и побио пред њиховим породицама. Како се усуђују да штрајкују када имају те позлаћене пензије које су им гарантоване, док ми остали морамо да зарађујемо за живот?", упитао је Кларксон.

У року од само неколико сати радници јавног сектора бобмардовали су Би-Би-Си са више од 4.700 притужби, али је Дејв Прентис, генерални секретар Унисона, рекао да су Кларксонови коментари ужасни и не могу се толерисати.

Он је додао да Кларксона треба отпустити са Би-Би Си-ја, истичући да је синдикат затражио правни савјет које даље мјере да предузме против њега и медијске куће за коју ради и да ли због његових позива на линч треба ангажовати полицију.

Прентис је рекао да су дјеца која гледају тај програм могла бити препаднута и узнемирена његовим ставовима.

"Док се около возика у брзим аутомобилима зарађујући за живот јавни сектор је заузет одржавањем друштва у цјелини. "Они сваки дан спашавају животе других, они се брину за болесне, рањиве и старије особе", рекао је он.

Он је додао да ти људи, који раде све послове који други неће, заслужују сваку захвалност, а не презир.

У међувремену званичник у Даунинг стриту рекао је да влада не схвата Кларксонове коментаре тако озбиљно.

"Погубљење није политика владе и не намјеравамо да тако нешто и учинимо", рекао је портпарол.

Премијер Дејвид Камерон, који је комшија Кларксона у живописном Коцволду и његов лични пријатељ, покушао је да изглади ствари па је гостујући у програму телевизије ИТВ рекао је да је смијешно то што је водитељ рекао и да је он увјерен да није тако мислио.

Дипломатске вјештине премијера нису успјеле да спријече буру, која се, управо супротно, распламсала у оба дома парламента.

Коментаре су осудили и у Дому лордова, а Ед Милибанд, вођа лабуриста рекао је да је изјава Кларксона "срамотна и одвратна" и да се популарни водитељ мора извинити.

"Он очигледно не разумије животе људи који су јуче штрајковали", рекао је Милибанд.

(Агенције/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog