Svijet
Два милиона радника јавног сектора ступа у штрајк
ЛОНДОН - Више од два милиона радника јавног сектора Велике Британије ступиће у штрајк 30. новембра као знак протеста због владиних пензионих реформи, а што би могло коштати земљу више од 100 милиона фунти, упозоравају аналитичари.
Штрајк ће утицати на велики број јавних услуга, укључујући школе, градски превоз, службе за контролу имиграције, судове, бирое за запошљавање, ауто школе, локалну администрацију и болнице, пише "Дејли телеграф".
Шехан Мохамед, економиста при Центру за економска и послова истраживања, рекао је да ће привреда претрпјети значајне губитке као резултат штрајка.
"Говоримо о трошку који ће достићи стотине милиона фунти. Највећи и најзначајнији губитак је пад производње. Имате људе у штрајку и цијену њиховог непојављивања на послу, плус ефекат на привреду", рекао је Мохамед.
Он је додао да ће овај штрајк, такође, послати лошу поруку о томе колико је Британија отворена за бизнис. "Штрајк у вријеме најгоре кризе еврозоне не представља најбољу поруку", каже Мохамед.
Синдикат просвјетних радника, који броји 230.000 чланова, изгласао је јуче обуставу рада, што ће затворити хиљаде школа 30. новембра.
Учешће синдиката просвјетних радника НАСУВТ значи да ће родитељи морати да узму слободан дан због дјеце или да нађу алтернативно рјешење.
Британска трговинска комора оцијенила је да штрајк просветних радника прије три године коштао земљу 68 милиона фунти у изгубљеним радним сатима.
Осим тога, пословна путовања биће или отказана или одгођена због штрајка радника у транспорту, као што су возачи аутобуса и радници у области имиграција.
Дејвид Керн, главни економиоста у Трговинској комори Британије, рекао је да ће посљедице штрајка бити велике и нанијеће велику штету.
"Основно питање је да ли ће људи други моћи да дођу на посао, али биће тешко измјерити губитак у смислу друштвеног бруто производа. Мислим да је реална цифра око 100 милина фунти", рекао је Керн и додао да влада не смије да попусти.
Грејем Лич, главни економиста у Институту директора, рекао је ће бити тешко процијенити штету од штрајка, али ће обустава рада имати негативне посљедице по пословни учинак.
"Друштвени бруто производ биће мањи као резултат штрајка, у то нема сумње, али се вјероватно истинске посљедице неће знати", рекао је он.
Он је додао да се овдје ради једнако о политичким као и о економским посљедицама у смислу односа према радницима у штрајку. "Незгодно је ступати у штрајк када је економија слаба и људи тешко живе", рекао је он.
Лич је додао да ће сваки наредни штрајк алармирати пословни свијет ако се након 30. новембра ставови учврсте и ако ни влада ни синдикати не попусте.
Према процјенама званичника, штрајкови, који су прошле године укључили више од милион радника француског приватног сектора, коштао је ту земљу 350 фунти дневно.
Британија се нада ће избјећи ту цијену у вријеме када се очекује потпуна стагнација економског раста.
Дени Александер, главни секретар у Министарству трезора, рекао је да је најављени штрај "непотребан и штетан".
(Срна/Фронтал)