Svijet
ЦИА признала да надзире Фејсбук и Твитер
Како преноси агенција Асијетед Прес, јединица која дјелује под покровитељством америчке обавјештајне службе ЦИА а која себе назива “осветољубиви библиотекари” надзире друштвене мреже,...
локалне и међународне вијести, радио станице и телевизију, чат собе на интернету и све друге канале комуникације који могу бити извор информација корисних за агенцију.
“Осветољубиви библиотекари” су дио Опен Соурсе центра ЦИА. Њихова мисија је надгледање интернета на свим језицима и повезивање тако добијених информација са локалним вијестима и подацима који се прикупљају на традиционалан начин на који функционише шпијунажа. Већи дио тако прикупљених података заврши на столу предсједника Обаме и званичника Бијеле куће као дио дневног обавјештајног информисања.
Стручњаци за безбједност дуго времена уназад сумњају да су друштвене мреже извор информација за обавјештајне службе. Ово је прво јавно признање ЦИА да објаве на Твитер-у и Фејсбук профилима представљају вриједне информације за обавјештајце.
Даг Наквин, директор Опен Соурце центра, рекао је АП-у да је његов тим, захваљујући овако прикупљеним информацијама предвидио многе догађаје, а између осталих и револуције на Блиском истоку. Тим је исправно процијенио да ће друштвени медији играти кључну улогу и бити пријетња режимима у земљама као што је Египат.
Јединица је наводно формирана као одговор на препоруку Комисије 9/11. Непознати број аналитичара, на стотине њих, првенствено су фокусирани на борбу против тероризма, али они прате и широк спектар других активности које немају везе са тим, почев од кинеског интернета до расположења на улицама Пакистана.
Тим је разнолик. Има хакера од којих многи имају високо образовање, а скоро сви чланови тима или говоре или су говорили неки од језика ван енглеског говорног подручја током одрастања. С обзиром да корисници Твитер-а и других друштвених мрежа чије се објаве прате не откривају увијек тачну локацију на којој се налазе, аналитичари ЦИА тима користе своје знање различитих језика да на основу дијалекта и других лингвстичких карактеристика лоцирају кориснике.
У центру пажње ЦИА је и међународно јавно мњење као и разултати организација које се баве испитивањем јавног мњења. Проблем за ЦИА представља чињеница да интернет репрезентује градско становништво и то његов елитни дио које је углавном заступљено на друштвеним мрежама.
“Освјетољубиви библиотекари” раде на локацији која је остала непозната, али се зна да се налази у Сјеверној Вирџинији мада стручњаци сматрају да се сједишта тима налазе и изван САД, у америчким дипломатским представништвима у свијету.
(Агенције/Фронтал)