Svijet

Да ли су убилачке мисије ефикасне?

ЛОС АНЂЕЛЕС- Успјешне убилачке мисије америчких војника сада се отворено прослављају, иако су амерички званичници раније говорили да само циљају "командне и контролне центре" у мисијама широм свијета, а не конкретне појединце, пише амерички дневник "Лос Анђелес тајмс".


"Сада се више нико не труди да се претвара. Успјешне убилачке мисије, било елитних специјалних снага или беспилотних летјелица којима се управља из далека, отворено се прослављају", наводи лист, подсјећајући на лов на Садама Хусеина током рата у Персијском заливу 1991. године или потрагу за Гадафијем 1986. године.

Лист додаје да нико не може да порекне да је 2011. година била успјешна година за убиства финансирана новцем пореских обвезника - Осама бин Ладен, Анвар Авлаки, пет високих талибанских команданата у октобру и многи други.

"Имајући у виду суштинску америчку позадинску улогу у Либији и бучно наговарање на смрт либијског лидера, које је америчка државна секретарка Хилари Клинтон упутила непосредно уочи самог догађаја, вјероватно можемо да будемо у великој мјери заслужни и за прљави крај Муамера ел Гадафија", наводи лист.

Лист истиче да је јасно да је осјећање које преовладава код америчких лидера оно да елиминисање непријатељских вођа има користан ефекат. "Због тога су у нашим недавним ратовима Сједињене Државе потрагу за `високовреднованим метама` (ХВТ), главним циљем такозваног организованог напада на људе, учиниле приоритетом", наводи "Лос Анђелес тајмс".

Лист подсјећа на једну студију Америчке стратешке команде, према којој је америчка војска до 2008. године била ангажована у 285 програма организованог напада на људе.

"Дакле, сада када су атентати званично оруђе америчке спољне политике, заједно са трговинским ембаргом и прекоморском помоћи, стигао је тренутак за отворену расправу да ли су атентати заиста ефикасни", наводи лист, истучући да је то изненађење за неке, али докази базирани на конкретним бројкама недвосмислено показују да је одговор "не".

Међутим, почетком 2008. године Рекс Риволо, аналитичар при Оперативно-обавештајном центру за борбу против ИЕД напада, односно напада имрповизованим експлозивним направама, при америчком штабу у Багдаду, извијестио је своје надређене о суровој реалности убилачких мисија.

Он је утврдио да су се напади ИЕД интензивирали, одмах и драстично након убилачких мисија. "Недјељу дана послије убиства инциденти у пречнику од пет километара од куће убијеног лидера повећали би се у просјеку за 20 одсто", каже Риволо.

Како откривају обавјештајни подаци, елиминисани непријатељски команданти готово одмах би били замијењени, обично у року од 24 сата.

"Нови момак ће још жешће радити. Он мора да се докаже, наметне свој ауторитет. Можда се стари момак улијенио, није толико радио на постављању ИЕД. Свјежа крв ствара разлику", каже Риволо.

Како каже Метју Хох, спољнополитички званичник који је дао оставку у знак протеста због узалудности рата у Авганистану, недавно је рекао: "Рат ствара тло за нежељене посљедице".

Предсједник Барак Обама би требало да размисли о томе, додаје дневник.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog