Svijet

Нови позиви за оставку Папандреуа

АТИНА- Грчка опозиција састављена од странака десног центра позвала је премијера Јоргоса Папандреуа да поднесе оставку, због чега су ометени планови о стварању владе националног јединства.


Лидер опозиције Антонис Самарас, такође је позвао на расписивање ванредних избора након чега је позвао посланике да напусте салу парламента.

Папандреуова влада се касније током дана суочава са гласањем о повјерењу. Његова влада има слабу већину од 152 посланика у 300 чланом парламенту.

Грчки премијер раније је рекао да би подршку опозиције могла значити стварање "шире шеме" или оформљење коалиционе владе.

Дешавања у Атини обиљежила су и састанак водећих економских земаља из Г20 у Кану, који се наставља и данас.

 

На крају првог дана самита, домаћин састанка француски предсједник Никола Саркози и њемачки канцелар Ангела Меркел указали су грчким политичарима да ће евентуално одржавање референдума о другом пакету финансијске помоћи за Грчку значити и даљи останак у еврозони.

Амерички предсједник Барак Обама рекао је да је главни задатак самита Г20 рјешавање кризе у еврозони.

Папандреу се суочио и са својеврсном побуном у својој Социјалистичкој странци (ПАСОК) око предложеног одржавања референдума о другом пакету финансијске помоћи.

Током протекле седмице, лидери еврозоне постигли су договор о јачању Европског фонда за финансијску стабилност (ЕФСФ) што је означило и својеврстан напредак у напорима за окончање кризе.

Међутим, грчки премијер је све ставио под знак питања када је почетком седмице најавио да ће Грчка одржати референдум о другом пакету финансијске помоћи. Папандреу је позван да хитно дође у Кан, гдје су му француски и њемачки лидери рекли да ће сваки одржани референдум бити и питање останка Грчке у еврозони.

Лидери су на чекање до одржавања референдума ставили и ослобађање наредне транше постојеће финансијске помоћи за Грчку.

Аналитичари истичу да лидери еврозоне морају брзо ријешавати проблем са Грчком или се суочавају са ризиком да се криза прошири и на друге слабије економије, посебно Италију.

(Агенције/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog