
Svijet
САД - како даље се борити са посусталом економијом
ВАШИНГТОН, МОСКВА - Бивши званичници америчке централне банке сматрају да би Управа федералних резерви (Фед) могла да размотри могућност спровођења још једне рунде тзв. "квалитативног лабављења" (ЕQ) ради помоћи посусталој економији.
У међувремену, економисти руске "Сбербанке", упозоравају да би успоравање највеће националне привреде на свијету могло значити приближавање нове глобалне рецесије.
Сједињене Америчке Државе су се, послије рјешавања проблема лимита државног дуга, нашле пред другим проблемом - успоравањем темпа економског раста, при чему није искључено клизање у нову рецесију.
По мишљењу економиста, САД не могу проћи без још једне рунде државне подршке у виду куповине актива.
Без обзира на погоршање економских показатеља, Фед, као и раније, званично остаје при ставу да је ријеч о привременом успоравању, повезаном с поскупљењем нафте и мартовским природним катастрофама у Јапану и сматра да ће се ситуација поправити у другом полугођу 2011.
Бивши званичници Фед, међутим, очекују да ће, у случају да се економско успоравања настави, а незапосленост остане висока, централна банка САД морати да размотри могућност покретања новог програма куповине владиних обвезница, објављено је на интернет страници Финмаркет.ру, која се позива на писање њујоршког "Волстрит џорнала" (WСЈ).
Бивши замјеник предсједника Фед Доналд Кон је током округлог стола који је организовао WСЈ, указао да централна банка тренутно има на располагању мало инструмената за подршку економији САД.
Фед ће задржати своју кључну каматну стопу на садашњем практично нултом нивоу до средине 2012, сматрају друга два бивша члана руководства Фед, Винсент Рејнарт и Брајан Медиган.
Медиган такође мисли да, у случају успоравања инфлације и задржавања слабе економске коњуктуре, Фед треба да размотри могућност спровођења новог програма куповине актива.
Рејнарт, при том, оцјењује да постоји 40 одсто вјероватноће за појаву нове рецесије у САД, док Кон мисли да је таква вјероватноћа мања - око 20 одсто.
Фед је у јуну окончао програм куповине владиних обвезница, вриједан 600 милијарди долара, али многи економисти сматрају да та рунда квантитативног лабављења (QЕ2) није имала очекивани позитиван утицај на економију.
Успоравање економије у САД и еврозони, као и извјесни проблеми у привреди Народне Републике Кине, друге по величини у свијету, могу бити знаци приближавања другог таласа глобалне рецесије, сматра директор руског Центра за макроекономска истраживања "Сбербанке" Ксенија Јудајева.
"Главно питање је да ли ће бити рецесије или неће, а друго важно питање је да ли се може поновити ситуација из прошле рецесије када су земље у успону биле главни покретач економског раста", указала је она.
"Уколико би Американци сада поступили као у 2008. и повећали, а не смањили текуће расходе, то би пружило подршку расту. Не бих се зачудила уколико би они сада покренули QЕ3", рекла је Јудајева, говорећи о томе шта би могло да спријечи рецесију.
Јудајева сматра да у условима успоравања америчке економије не би било лоше стимулисати је уз помоћ државних расхода.
"Државна политика САД је у посљедњих неколико квартала прије била кочница економског раста јер су програми стимулисања, покренути за вријеме кризе, у посљедње вријеме почели да се обустављају. Споразум о снижењу буџетског дефицита и, прије свега, смањењу буџетских расхода, који је недавно постигнут, неће никако побољшати ситуацију у краткорочном периоду, већ ће је само погоршати", указала је она.
Овонедјељни споразум у Конгресу САД о о снижењу буџетског дефицита ће, према мишљењу Јудајеве, погоршати ситуацију и на дуги рок због негативног утицаја на економски раст.
"Због тога тај споразум, укупно гледано, није никога нарочито обрадовао и реакција тржишта је била сасвим супротна јер су економски проблеми засјенили све политичке резултате тог документа", рекла је Јудајева.
За САД су у дугорочној перспективи неопходне структурне реформе, прије свега у пореском систему, сматра Јудајева.
САД треба да преусмјере пажњу на стимулисање инвестиција и отварање нових радних мјеста, као и на пружање подршке малом бизнису који још има проблема с кредитирањем.
Забринотост, према Јудајевој, изазивају и проблеми у банкарском сектору НР Кине, повезани с лошом буџетском ситуацијом у провинцијама, као и успоравање економског раста Индије и Бразила, двије велике привреде у брзом успону.
"Ситуација у тим земљама изазива извјесну бојазан, али за сада управо те земље остају главни стабилизатори економског раста", закључила је Јудајева.
(Агенције/Фронтал)