Svijet
Брејвик данас пред судом
ОСЛО - Андерс Бехринг Брејвик жели Норвешкој и свијету да приликом данашњег појављивања пред судом објасни зашто је током викенда убио најмање 93 лица у бомбашком нападу и убилачком походу на острву Утоеја, рекао је данас његов адвокат Геир Липестад.
Према његовим ријечима, Брејвик, који себе назива "крсташем против плиме ислама" у свом 1 500 страна дугом манифесту, жели да добије шансу како би објаснио своје поступке за које сматра да су "свирепи али потребни".
Липестад је рекао да је његов клијент признао убиства на острву Утоеја и ранији бомбашки напад у близини зграде владе у Ослу али да негира кривичну одговорност.
"Био је политички активан и схватио је да не може да успије уобичајеним политичким оруђем, због чега је прибјегао насиљу. Очекујем његову медицинску процијену", ркеао је Липестад локалним медијима.
Аналитичари наводе да је најтежи масакр у модерној историји Норвешке почињен Брејвиковом мисијом "да спаси Европу, како је навео, пријетње ислама, имиграције и мултукултурализма".
Према њиховом мишљењу, то што се предао полицији одмах по њиховом доласку на острво Утоеја након што је убио 86 људи указује на његову тежњу да обезбједи јавну платформу за своја радикална размишљања.
У претходним сличним убилачким походима, нападачи су извршавали самоубиство или су изпровоцирали полицајце да пуцају.
Није познато колико ће Брејвик моћи да говори у суду пошто је заказано рочиште за одређивање дужине боравка у притвору и није предвиђено изјашњавање о кривици.
Полиција је умањила значај извјештаја објављених у норвешким медијима, да је већ донијела одлуку да затражи саслушање током одређивања боравка у притвору које ће бити одржано иза затворених врата.
Полицијски тужилац Лив Корнелиусен истиче да је то одлука судије и да није уобичајена пракса да то полиција тражи унапријед.
Ово питање покренуло је дискусије о слободи говора и многи Норвежани су против тога да се човјеку, који је својим дјелима потресао земљу и свијет, омогући да говори.
Полиција је изразила увјерење да је Брејвик дјеловао сам након што је постао разочаран водећим странкама, па и оним који су добили на популарности и освојили су посланичка мјеста на основу антиимиграционих ставова.
Према полицијским подацима, након што је три мјесеца на удаљеној фарми припремао експлозив Брејвик је довезао изнајмљени аутомобил до централног дијела Осла, гдје је активирао направу изван владиних канцеларија при чему је погинуло седам лица.
Он се потом одвезао на мало острво Утоеја удаљено 45 километара од Осла, преобукао се у полицајца и напао је младиће и дјевојке који су били у кампу владајуће Лабуристилке странке.
Млади људи су се у очају скривали у шуми, испод кревета или су скакали у воду покушавајући да отпливају до копна.
Главни хирург из болнице "Рингерике", гдје је збринуто 35 повријеђених, Колин Поли рекао је да је убица користио "дум дум" метке који причињавају максимална оштећења при удару у тијело.
Поли је истакао да ови меци не екслодирају унутар тијела већ се распадну у ситне дијелове много брже мего остала муниција.
(Срна/Фронтал)