Svijet

Белгија у новом кругу политичке кризе

БРИСЕЛ - Белгија је у новом кругу политичке кризе, пошто је лидер фламанске сепаратистичке партије Н-ва, одбио приједлог франкофоних социјалиста о реформи државе и тако удаљио могућност да се, више од годину дана након избора, оформи белгијска Влада.


Лидер франкофонских социјалиста, најјаче партије у Валонији, данас би требало да извијести краља Алберта Другог да није успио у покушају формирања Владе и како се очекује, разговараће о оставци.

Прва реаговања белгијских политичара и политичких коментатора, како фламанских тако и валонских на одбијање Барта де Вевера јесте да је политички јаз између двије језичне заједнице и двије покрајине, Валоније и Фландрије, још дубљи него до сада и доводе у питање будућност ове државе.

Фламанац Де Вевер је рекао да је након анализе схватио да приједлог франкофонског мандатара Владе није добра база за преговоре. Позиција лидера Н-ва јест да дубинске реформе државе буду договорене прије формирања Владе. За њих, предложене реформе нису довољно дубоке, ни у децентрализацији државе, а нити економски.

Приједлог социјалистичког лидера Елиа ди Рупа, којег је краљ Алберт Други одредио за мандатара, био је досад највећи искорак франкофона из Валоније према захтијевима Фламанаца. Ди Рупов приједлог, који је подразумијевао још већу самосталност Фландрије него досад, престанак новчаних трансфера из Фландрије у Валонију, а економски стезање буџета, добио је опрезну подршку у цијелом политичком спектру, и валонских и фламанских партија. Али, ниједна од фламанских партија, иако би то математички било могуће, не жели оформити Владу без учествовања Н-ва, који је био побједничка фламанска партија на изборима прије 13 мјесеци.

Ниједна белгијска партија још не тражи нове изборе, а аргумент је да би нови избори вјероватно потврдили постојеће стање. Али, многи кажу да је то једини реални политички корак након ове кризе. У том случају, избори би се одржали најесен.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog