Svijet

Либија - До сада преко 10 000 мртвих

ТРИПОЛИ - Најмање пет чланова једне породице, међу којима је и двоје дјеце, погинуло је протекле ноћи у Триполију током бомбардовања НАТО авиона. Према процјенама, од почетка војне интервенције Западне алијансе до сада је погинуло преко 10 000 људи.


Према саопштењу либијских власти, НАТО је ноћас погодио двоспратну зграду у источном дијелу Триполија у којој је живјело пет породица.

Представници власти су страним новинарима показали два тијела извучена из рушевина бомбардоване зграде. Након тога новинари су у болници у Триполију такође видјели мртва тијела чланова једне породице, међу којима је било двоје дјеце и једне жена.

Портпарол либијских власти Муса Ибрахим је изјавио да тиме што има за циљ цивиле, НАТО чини "дивљаштво".

"НАТО је изазвао још једну ноћ убиства и терора у Триполију. Видјели сте катастрофу која се одвија свакодневно у Триполију. Пет породица које живе у пет кућа у једном комплексу у цивилном насељу Сук ал Јума у ​​Триполију су нападнуте ракетама и бомбама. Број мртвих још није потврђен, али сигурно је велики , јер је у згради становало најмање 15 људи. А сви су рођаци, браћа и сестре. Цивили су били мета, јер у том дијелу Триполија, не постоји војни објекат", каже Ибрахим.

Муса Ибрахим је поново позвао међународну заједницу да престане са агресијом на Либију и да подржи дијалог сукобљених страна. НАТО до сада није одговорио на оптужбе либијских власти.

Алијанса је у четвртак негирала информације према којима је 12 људи погинуло након што је бомбардован један кварт у јужном дијелу Триполија. Према саопштењу НАТО-а, ниједна операција није вођена у том дијелу главног града Либије.

Погођена зграда налази се око километар од војног аеродрома који је до сада гађан више пута. Штаб НАТО у бриселу саопштио је да Алијанса не гађа цивилне циљеве, али да су грешке могуће. Зграда у Триполију погођена је само дан након што је НАТО грешком, гађао колону побуњеника на истоку земље, мислећи да се ради о Гадафијевим трупама. У међувремену настављају се борбе либијске војске и побуњеника око града Мисрате. Побуњеничке трупе су признале да су јуче изгубиле шест војника, и да има много рањених.

"Данас је тешка ситуација, стигло нам је превише рањеника са тешким повредама, шест људи је умрло, а борбе још трају. Довде се чују пуцњава и експлозије бомби", каже доктор Мохамад Тека.

Либијски премијер Багдади Махмуди је у петак увече већ оптужио НАТО за "ратне злочине и злочине против човјечности" и тражио хитан састанак УН.

Портпарол НАТО-а је те оптужбе назвао "скандалозним" и истакао да "Гадафи и његов режим брутално и систематски нападају либијски народ". НАТО је синоћ признао да је 16. јуна грешком погодио колону либијских побуњеника, и додао да жали због губитка сваког људског живота.

НАТО условљава престанак своје интервенције договором власти у Триполију и побуњеника. Побуњеници као предуслов наводе одлазак Гадафија са власти. Генерални секретар УН Бан Ки Мун каже да је постизање мира у Либији приоритет и да су први одржани састанци делегација побуњеника и власти на неутралном терену добар знак, али признаје да ће пут до евентуалног споразума бити дуг и нимало лак.

Представници Уједињених нација, Европске уније, Арапске лиге, Организација исламске конференције и Афричке уније су јуче на састанку у Каиру инсистирали на интензивирању проналажења политичког рјешења које ће одговорити на легитимне захтјеве либијског народа.

Од половине фебруара, када су почели масовни протести против Моамера Гадафија и његове владе, погинуло је десетине хиљада људи.

Војна интервенција у Либији почела је 19. марта под вођством Француске, Велике Британије и САД, а НАТО је 31. марта преузео командовање операцијом.

(Бета/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog