Društvo

Чачак: Експлозије све рјеђе

ЧАЧАК - Штета од експлозије у војном дијелу фабрике Слобода у Чачку већа је од 10 милиона евра, а производња је прекинута, изјавио је генерални директор Компаније Зоран Стефановић и поручио да нема опасности за грађане.


Детонације у фабрици су трајали цијелу ноћ, рекао је Стефановић на конференцији за новинаре у Чачку којој су присуствовали и министар одбране Драган Шутановац и начелник Сектора МУП-а за ванредне ситуације Предраг Марић.

Он је рекао да не постоји опасност да се пожар прошири на друге објекте и да очекује престанак детонација предвече.

Директор компаније Слобода је навео да радници неће долазити на посао док се не санира штета, али није могао да каже када ће почети производња.

Пожар је избио у погону за комплетирање муниције који је изазвао експлозију у којој је уништен комплетан погон од 2.000 квадрата са опремом, рекао је Стефановић.

Према ријечима генералног директора Слобпде, у тренутку експлозије у објекту за комплетирање муниције било је 60 радника и још толико у погону за пиртоехнику.

Министар одбране Драган Шутановац је на конференцији за новинаре рекао да ће држава помоћи обнову фабрике и изразио наду да ће фабрика наставити рад у јануару.

Слобода је једна од најперспективнијих фабрика у Србији и ове године је извезла прозиводе у вриједности од 35 милиона долара, рекао је Шутановац и позвао локалне власти да и оне помогну у санирању штете.

Он је истакао да се морају пронаћи средства да се фабрика обнови, јер су, како је навео, уговори које та фабрика има са страним купцима обавезујући.

Шутановац је рекао да се још не знају узроци пожара и да ће бити спроведена истрага.

Начелник Сектора за ванредне ситуације Предраг Марић поручио је да нема мјеста паници и да грађани Чачка нису угрожени.

Марић је додао да су ватрогасци из Чачка, као и из Горњег Милановца, Крагујевца, Краљева и Ужица, спремни да почну гашење пожара када се за то стекну услови, али није могао да каже када ће то бити.

Повезано: Пожар у фабрици Слобода

Од 1995. - 14 несрећа у фабрикама и магацинима оружја

Од 1995. године до данас у фабрикама и магацинима оружја у Србији догодило се укупно 14 несрећа, у којима је погинуо 31 радник, а више од 50 је повријеђено.

У Фабрици "Грмеч" у Земуну несрећа се догодила 23. јуна 1995. године, погинуло је 11 радника, а десет је повриjеђено. Годину дана касније, 21. јуна 1996., у Фабрици "Прва Искра" у Баричу погинуло је двоје, а деценију касније експлозија је однijела још три живота, док је троје повриjеђено.

Експлозија није обишла ни фабрику "Милан Благојевић" у Лучанима - 3. децембра 1997. године живот је изгубило троје радника, а двоје је повријеђено.

После четири године, 25. децембра 2001. године, догодила се експлозија у Фабрици "Трајал" у Крушевцу. На срећу, погинулих није било, али је петоро радника повријеђено, а у истој фабрици експлозија се поновила 25. јула 2002. године. Није било повријеђених.

У Чачку, у Фабрици "Слобода", у експлозији која се догодила 22. јануара 2003. године троје радника је повријеђено, исте године, у новембру, несрећа се догодила у Фабрици "Здравље" у Лесковцу, када је погинуо један радник, а пет мјесеци касније експлозија је одјекнула у панчевачкој "Утви".

Повријеђена су два радника. У експлозији у Фабрици "Импол Севал" у Севојну 7. јуна 2004. године повријеђено је петоро радника, два мјесеца касније, 18. августа у фабрици "Матроз" у Сремској Митровици погинуло је двоје, а повријеђен један радник, а у Рафинерији нафте у Новом Саду биланс несреће која се догодила само шест дана касније био је двоје погинулих.

У експлозији у војном магацину 19. октобра 2006. године Касарне "7. јул" у Параћину повријеђене су 22 особе.

У четири снажне експлозије у барутном одељењу "Наменске" у Ужицу, 4. септембра 2009. године погинуло је седморо радника, а 13 је повређено.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog