Društvo

Тежак и дуг пут пред БиХ

САРАЈЕВОТранспаренси интернешнал Босне и Херцеговине (ТИ БиХ) организовао је традиционалну Конференцију поводом Међународног дана борбе против корупције, уједно обиљежавајући и десетогодишњицу свога постојања.


Међународни дан борбе порив корупције је била је прилика за резимирање стања корупције и резултата на њеном сузбијању кроз отворен дијалог представника институција власти, међународних институција, цивилног друштва и експерата. Посебна пажња посвећена је преиспитивању перспективе БиХ на путу ка европским интеграцијама, с посебним освртом на спровођење антикорупционих реформи и усклађеност прописа са међународним конвенцијама.

На конференцији су представљени показатељи које указају на одсуство провођења антикорупцијских закона, провођење Стратегије за борбу против корупције, Глобални барометар корупције за 2010. годину, те анализе усклађености БиХ законског оквира са међународним антикорупцијским стандардима и конвенцијама. У име институција које воде, резултате свога рада представили су Милорад Барашин, главни тужилац Тужилаштва БиХ, министар безбиједности БиХ Садик Ахметовић и Бранко Петрић, члан Централне изборне комисије БиХ.

Годподин Барашин је истакао да је у БиХ неопходно доносити нове законе, те допуњавати већ  постојеће јер не дефинишу довољно кривична дјела корупције, што ствара потешкоће у истраживању корупције. Као највећи приоритет истакао је одузимање нелегално стечене имовине, усвајање закона на државном нивоу, те одговорно располагање одузетом имовином. И господин Бранко Петрић из ЦИК БиХ апеловао је на унапређење законског оквира, посебно када је у питању сукоб интереса, те позвао на заједничку иницијативу вршења притиска на парламент да се усвоје измјене. Министар безбједности је исказао више оптимизма, наглашавајући формирање Агенције и усвајање Стратегије за борбу против корупције као показатељ одлучности за борбу против корупције.

С друге стране, као највећи проблем у имплементацији стратегије говорници на конференцији истакли су чињеницу да агенција за превенцију корупције и координацију борбе против корупције још увијек није успостављена иако су истекли сви законски рокови за њено успостављање.

Представљени су и резултати Глобалног барометра корупције за 2010., гдје је најзначајнији и уједно крајње поражавајући податак да је 71% грађана у БиХ незадовољно напорима власти, што је највећи проценат међу 86 земаља колико је укључено и истраживање.

Заједничка порука свих учесника конференције била је да је Босни и Херцеговини прије свега потребна много већа политичка воља, исказана у дјелима, као и много одлучније процесуирање корупције, на шта указују и извјештаји међународних институција. Ово је истакао и Давид Гордон-Меклауд у свом уводном обраћању: „Власти Босне и Херцеговине морају усредочити своје напоре на активности, а не на ријечи. Кључан фактор у борби против корупције је политичко водство и политичка воља да се нађу рјешења. Грађани Босне и Херцеговине имају право да очекују такве вође. Међународна заједница очекује од новоизабране владе да предузме потребне кораке. Велика Британија подржава рад ТИ у овој области, у праћењу и процјени провођења Стратегије за борбу против корупције и пружању подршке развоју политика.“

Остаје нада да ће препоруке дате током конференције бити испоштоване од стране представника власти који су присуствовали конференцији, те да ће се стање корупције које стагнира током свих 10 година постојања ТИ БиХ у скоријој будућности бити промијењено на боље.

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog