Svijet
Гардијан: Викиликс на првих 12 страна, трећи дан за редом
ЛОНДОН - Британски лист „Гардијан” је данас, трећи дан заредом, издвојио првих 12 страна за нови избор најинтересантнијих извода из тајних америчких дипломатских депеша до којих је дошао вебсајт „Викиликс”.
Најзапаженије мјесто је дато непримјереним оцјенама британског гувернера на рачун актуелног премијера и министра финансија.
Гувернер централне Енглеске банке Мервин Кинг је у разговору са америчким амбасадором, према објављеној тајној дипломатској биљешци из фебруара, критиковао уочи избора у мају Дејвида Камерона, актуелног премијера и његовог министра финансија Џорџа Озборна.
Он је америчком амбасадору тада рекао да Камерону и Озборну „недостаје искуство”, као и да их у одлучивању „воде политички критеријуми” и „жеља да се допадну изборној бази своје Конзервативне странке”.
Кинг је у разговору са америчким амбасадором у току британске предизборне кампање оцијенио да тада опозициони политичари Камерон и Озборн „немају дубину размишљања” и да, уколико дођу на власт, неће разумјети притиске различитих група с којима ће бити суочени у вези смањења јавних трошкова, пренијела је агенција Ројтерс.
Агенција подсјећа да је прошлог мјесеца један од директора Енглеске банке Адам Посен критиковао гувернера Кинга да се мијешао у политику тако што је, у предизборном периоду, подржавао план тада опозиционих конзервативаца о мјерама штедње које ће примјенити када буду на власти.
У другој тајној поруци из октобра 2008, којој данашњи „Гардијан” такође даје видно мјесто, амерички амбасадор је забиљежио да је један инсајдер обавијестио како је на конвенцији Конзервативне странке Камерон спријечио Озборна да објави информацију о ставу према тада растућој свјетској финансијској кризи.
У интервју у уторак увече, амерички амбасадор Луис Сусман је за Би-Би-Си изјавио да је „дужност дипломате да извјести о оваквим разговорима” и да то „није оговарање”. „Оговарање су спекулације, али ту није било спекулација”, рекао је амбасадор за Би-Би-Си.
„Гардијан” је данас подсјетио да је амбасадор Сусман покушао својевремено да утиче на тада лабуристичког министра финансија Алестера Дарлинга у вези финансијске подршке планиране градње нове америчке амбасаде на ријеци Темзи, што је бивши министар одбио правдајући се рецесијом, ограниченим буџетом и изборима.
Према плану представљеном у фебруару, нова америчка амбасада у Лондону би имала 12 спратова и 30 метара широку сигурносну зону и била трећа по скупоћи у свијету, послије Багдада и Исламабада.