Politika

Додик: Високи представник уништио дијалог

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да је институција високог представника својим дјеловањем практично уништила дијалог домаћих политичара и онемогућила постизање унутрашњег консензуса у БиХ.


 

"Од нечега што је требало да буде дио рјешења, високи представник, иза кога стоји велики број најмоћнијих држава свијета, постао је извор готово свих проблема у БиХ", рекао је Додик.

Он је оцијенио да ће БиХ "стајати у мјесту" све док било која од етничких група у БиХ у високом представнику буде видјела адвоката и све док неки буду мислили да ће он наметањем закона испуњавати њихове политичке жеље и захтјеве.

"Услов за договор је врло једноставан. Да за сто седну они који су добили мандат народа који их је бирао, а не међународни посредници или изасланици, са унапред припремљеним решењима, која су писана изван БиХ и која, по правилу, одражавају жеље само једне, бошњачке стране у БиХ. Евентуалне наметнуте законе од високог представника ми одбацујемо и не прихватамо", нагласио је Додик.

Предсједник Српске Милорад Додик изјавио је да су председници Србије и Хрватске, Борис Тадић и Иво Јосиповић, у регион донели нови оптимизам и нову наду и да су добри односи Србије и Хрватске предуслов стабилности цијелог региона, па и Босне и Херцеговине.

"За нас мир и стабилност немају алтернативу. У том смислу само можемо да поздравимо и подржимо и председника Тадића и предсједника Јосиповића и све напоре које чине да се односи у региону нормализују", истакао је Додик у интервјуу данашњој "Политици".

Додик је рекао да само рјешења која се унапред договоре у Бањалуци могу бити предмет разговора у Сарајеву и да ће од сада у заједничким органима БиХ Република Српска имати јединствен глас.

"У Сарајево идемо као страна, како је дефинисано и Дејтонским споразумом", казао је Додик, истакавши да сматра да би на заједничком нивоу требало да договоре и спроведу оно што није спорно ни за један од три конститутивна народа у БиХ.

Он је рекао да недавно објелодањено истраживање Галуповог института према коме 88 одсто грађана РС подржава њену сецесију од БиХ разуме као незадовољство грађана РС сталним инсистирањем на ревизији Дејтонског споразума.

"Резултати тог истраживања се могу протумачити и као одговор српског народа на све чешће притиске за изменом Устава БиХ, односно позиције РС коју је добила Дејтонским споразумом. Не постоји ниједна аутономија у свету која је сама себе укинула или развластила. Зашто би на то пристала РС, под фирмом стварања тобоже функционалније државе БиХ, која наводно само централизована и унитарна може ући у ЕУ и коју једино желе муслимани Бошњаци, док такву БиХ одбијају Срби и Хрвати", рекао је Додик.

Према његовој оцјени, да није било одлука високих представника у БиХ којима је, супротно међународном праву, и мимо воље РС, мењан Дејтонски споразум, број оних који подржавају сецесију РС од БиХ био би знатно мањи.

Додик сматра да је да би се дошло до помирења неопходно доћи до истине.

"Када се утврди истина, лишена политизације, логичан след ствари налаже суђење свима који су у протеклом грађанском рату починили ратне злочине", рекао је он.

"Извињења и жаљења су акти добре воље и свакако су добродошла на свим странама. Ја, ипак, дајем предност судским процесима у којима ће свако, без обзира ком народу припадао, морати да одговара за своја недела, која не застаревају. То је једини начин да потомци жртава добију какву такву сатисфакцију, жртве пијетет, а злочин заслужену осуду", нагласио је Додик.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog