Društvo

Терзићу продужен притвор, Ребрача се брани са слободе

БЕОГРАД - Виши суд у Београду продужио је притвор за до два мјесеца бившем предсједнику Фудбалског савеза Србије и некадашњем директору ОФК „Београд” Звездану Терзићу.


Терзићу је притвор продужен због опасности од бјекства, и због посебних околности приликом извршења кривичног дјела и висине запријећене казне за то дјело, која је већа од 10 година затвора, образложило је кривично ванпретресно вијеће у одлуци коју је донијело након разматрања разлога за притвор по службеној дужности.

Одбрана бившег предсједника ФСС раније данас поднијела је Вишем суду у Београду приједлог да се Терзићу укине притвор уз јемство од 200.000 евра.

Међутим, јемство може да се понуди као гаранција за пуштање на слободу окривљеног једино када је разлог за одређивање притвора опасност од бјекства, али како је суд данас додао нови разлог за продужавање притвора приједлог за јемство губи смисао.

Терзић се, после више од двије и по године бекства, 11. новембра предао правосудним органима Србије.

Суђење бившем предсједнику ФСС и његовим сарадницима због сумње да су незаконито присвојили око четири милиона евра од трансфера фудбалера ОФК „Београд” у иностране клубове, заказано је за 17. јануар следеће године.

Они се терета за кривично дјело злоупотребе службеног положаја за које је запрећена казна од двије до 12 година затвора.

Ребрача изван решетака

Катарина Ребрача, власница добротворног фонда за превенцију рака дојке јуче је, после седам мјесеци, пуштена на слободу.

Одлуку о пуштању Ребраче из притвора донио је судија који води поступак, а на предлог њеног браниоца и уз сагласност заменика вишег јавног тужиоца и пуномоћника оштећених. Из притвора је пуштена и Слађана Миронија, која је заједно са Ребрачом оптужена за злоупотребу службеног положаја.

Оне се терете да су од марта 2006. до априла 2010. године противправно присвојиле 37 милиона динара, које су на рачуне добротворног Фонда „Катарина Ребрача” уплатили донатори ради едукације и информисања женске популације о превенцији рака дојке.

Ребрача је из притвора пуштена после завршетка јучерашњег главног претреса. Власница фонда за превенцију рака изјавила је на суђењу да ју је ухапшени директор Института за онкологију и радиологију Ненад Боројевић пријавио тужилаштву пошто је од њега затражила објашњење гдје је 10 милиона динара за куповину мамографа.

Четири дана пошто је захтијевала објашњење од Боројевића, Институт за онкологију одузео јој је подршку за рад, а мјесец дана касније је и ухапшена, испричала је Ребрача одговарајући на питања адвоката Страхиње Кастратовића – пуномоћника тог института који у овом поступку има статус оштећеног.

Ребрача је фонд регистровала у Министарству културе, а тада је уплатила 30.000 динара као оснивачки капитал. У истрази је доказано да су већину средстава за чију се проневјеру сумњичи бивша манекенка уплатили грађани који су уплатнице добијали са рачунима за „Инфостан”.

Суме које су уплаћивали биле су по 50, 100, 200 динара. Највеће уплате биле су од неколико фирми, и то по 2.000-3.000 евра.

Позната манекенка ухапшена је 7. априла, у својој канцеларији у Охридској 16, због сумње да је проневјерила 37 милиона динара из фондације за борбу против рака дојке коју је сама основала.

После спроведене истраге, Више јавно тужилаштво у Београду подигло је оптужницу на којој су, поред Катарине Ребраче и Мирјана Христић (52), Слађана Миронија (46) и Ребрачина мајка Сандрина Богуновић (61). Против Татјане Бабац (38) тужилаштво је одустало од кривичног гоњења.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog