Svijet

Кина: Каква Америка и људска права

ПЕКИНГ - Последње цурење докумената из америчког Пентагона о рату у Ираку, које је објавио сајт Викиликс (Wikileaks), поставило је питање да ли је заиста реална слика коју САД покушавају свијету да натуре о себи - као шампиону људских права, оцјењује кинески лист „Чајна дејли”.


У данас објављеном коментару „Чајна дејли” истиче се да су САД годинама „махале транспарентом људских права против других”, посебно земаља у развоју, а избјегавале су да у том смислу критикују себе.

Лист оцјењује да је последњу масовну потврду повреде људских права иза које стоје САД јавности предочио Викиликс, који је у ноћи између петка и суботе објавио око 400.000 тајних ратних докумената САД о рату у Ираку.

У тим документима изнијети су детаљи о смртима цивила, мучењу затвореника и групним смакнућима, према којима је од 2004. до краја 2009. у Ираку било више од 109.000 насилних смрти, што је, како оцјењује кинески лист, много више него што су званичне цифре савезничких војски САД и Британије.

Лист додаје да су САД умјесто да преиспитају поштовање људских права у својим редовима, после објављивања спорних докумената, изразиле љутњу и осудиле њихово цурење и сајт Викиликс и позвале медије да их не објављују.

Неколико сати прије него што су документи постављени на сајту Викиликса, постали су доступни неким међународним медијским организацијама, укључујући и агенцију АП, која је тврдила да су документи изгледа аутентични, наводи „Чајна дејли”.

„Објављени документи омогућили су свијету да сагледа унилатеризам и дупле стандарде САД по питању људских права. Умјесто да осуде ратне злочине, америчке власти су учиниле све да пригуше јавно мњење”, оцјењује лист.

„САД ће изгубити кредибилитет уколико се недвосмислено не суоче са сопственим повредама људских права”, додаје лист.

После објављивања докумената процурјелих из Пентагона „порасла је и забринутост међународне заједнице о будућности Ирака, који је, према тајним документима, ослабљен и подијељен, и могао би да западне у хаос, када се следеће године америчке снаге потпуно повуку”, упозорава „Чајна дејли”.

Закључује се да „САД имају моралну обавезу да помогну послератну обнову Ирака и обезбиједе финансијску помоћ”.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog